پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

افزایش سرمایه پالایشگاه اصفهان از ۲۰ هزار میلیارد ریال به ۵۱ هزار میلیارد ریال

جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت پالایش نفت اصفهان (سهامی عام) با دستور جلسه تصمیم‌گیری درخصوص افزایش سرمایه و اصلاح ماده ۵ اساسنامه مرتبط با میزان سرمایه و تعداد سهام این شرکت روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه برگزار شد. در این جلسه که حدود ۶۳٫۵۷ درصد از سهامداران حضور داشتند، با موافقت سهامداران، مصوبه مجمع برای افزایش سرمایه شرکت از ۲۰ هزار میلیارد ریال به ۵۱ هزار میلیارد ریال مورد تصویب قرار گرفت، همچنین با اصلاح بند ۵ اساسنامه شرکت، سرمایه آن ۵۱ هزار میلیارد ریال معادل ۵۱ میلیارد سهم هزار ریالی تعیین گردید.

افزایش سرمایه پالایشگاه اصفهان از ۲۰ هزار میلیارد ریال به ۵۱ هزار میلیارد ریال

در ابتدای این جلسه، مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان گزارشی از وضعیت شرکت و گزارش توجیهی هیات مدیره در مورد افزایش سرمایه ارائه کرد و گفت: ماموریت اصلی شرکت پالایش نفت اصفهان تولید و فرآورش فرآورده‌های نفتی براساس تعهدات شرکت برای طرف‌های ذی‌نفع است. مرتضی ابراهیمی دست‌یابی به توسعه پایدار با اشتیاق به محیط‌زیست و ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، حفظ و تداوم تامین خوراک وتولید محصولات فعلی را از جمله استراتژی‌های مهم شرکت عنوان کرد و گفت: راه اندازی واحد تقطیر و گاز مایع ۳ نیز از اقداماتی است که در جهت استراتژی‌های شرکت انجام شده.وی درخصوص کلیت افزایش سرمایه شرکت اظهار داشت: پیشنهاد اولیه هیات مدیره افزایش سرمایه از ۲۰ هزار میلیارد ریال به ۶۴ هزار میلیارد ریال بود که از محل سود انباشته حدود ۱۶ هزار میلیارد ریال و از محل اندوخته طرح‌های توسعه ۲۸ هزار میلیارد ریال براساس پیشنهاد هیات مدیره شرکت درنظر گرفته شده بود، اما آنجه در بورس مطرح شد افزایش سرمایه از ۰۰۰/۲۰ میلیارد ریال به ۵۱ هزار میلیارد ریال بود که ۰۰۰/۲۸ میلیارد ریال از محل اندوخته طرح‌های توسعه و حدود ۳ هزار میلیارد ریال از محل سود انباشته است.

اجرای پروژه‌ها در راستای الزام به بهبود و ارتقاء کیفیت فرآورده‌ها

مدیرعامل پالایشگاه اصفهان اشاره‌ای هم به تاریخچه این شرکت داشت و گفت: شرکت پالایش نفت اصفهان در سال ۱۳۵۲ توسط یک شرکت آمریکایی- آلمانی طراحی و مهندسی شد، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و خروج شرکت‌های خارجی، خوشبختانه آغاز عملیات تولید این پالایشگاه به دست نیروهای متخصص داخلی صورت گرفت. ابراهیمی ادامه داد: با روندی که پالایشگاه اصفهان داشت و الزام به بهبود و ارتقای کیفیت و رعایت مسائل زیسن محیطی یک سری فرآورده‌ها، پروژه‌هایی در این راستا تعریف شد. وی احداث و راه‌اندازی واحد بنزین سازی را یکی از پروژه‌های شرکت پالایش نفت اصفهان عنوان و تصریح کرد: باتوجه به الزامات محیط زیست، می‌بایست بنزین پالایشگاه از حالت معمولی به یورو تبدیل می‌شد و بر همین اساس در سال ۹۴ واحد بنزین سازی پالایشگاه اصفهان راه اندازی شد. ابراهیمی همچنین به راه اندازی واحد تقطیر و گاز مایع ۳ در تیرماه ۹۸ اشاره کرد و گفت: امیدواریم راه اندازی واحد تصفیه گازوئیل نیز مانند واحد بنزین سازی در راستای بهبود کیفیت محصولات تولیدی این پالایشگاه باشد.

بهره‌برداری از واحد تصفیه گازوئیل پالایشگاه اصفهان تا پایان سال ۹۹

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان وعده داد واحد تصفیه گازوئیل پالایشگاه اصفهان در نیمه تا پایان سال آینده به بهره‌برداری برسد و گفت: نیمه اول سال ۹۹ شروع به راه اندازی این واحد خواهیم کرد و تا نیمه دوم سال به بهره‌برداری کامل خواهد رسید. وی همچنین اشاره ای هم به میزان سرمایه و ترکیب سهامداران این شرکت داشت و گفت: در سال ۷۷ میزان سرمایه شرکت ۱۰۰ میلیون ریال بود، که طی سال‌های گذشته و با افزایش سرمایه به مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ میلیون ریال رسیده است و در حال حاضر هم درخواست افزایش آن به مبلغ ۰۰۰/۵۱ میلیون ریال داریم.ابراهیمی هدف از افزایش سرمایه را تشریح کرد: جبران مخارج سرمایه‌ای انجام شده در مجموعه طرح‌های بهبود فرآیند و بهینه سازی، اصلاح ساختار مالی ناشی از مخارج سرمایه‌ای انجام شده طی سال‌های گذشته، جلوگیری از خروج نقدینگی در جهت تامین مالی پروژه‌های در دست تکمیل و سرمایه در گردش.وی با یادآوری اینکه در سال ۹۴، مبلغ ۰۰۰/۲۲ میلیارد ریال دارائی داشتیم، درحالی که این میزان هم اکنون ۰۰۰/۶۷ میلیارد ریال رسیده و اختلاف آن ۰۰۰/۴۵ میلیارد ریال است، افزود: این مبلغ را در پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و باعث شده به افزایش سرمایه فکر کنیم. مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان در ادامه به پروژه‌های تعریف شده در این شرکت همچون، احداث واحد تقطیر و گاز مایع سوم، احداث دو بویلر و تصفیه خانه مربوطه، ساخت فلر، ساخت بسته‌های روغن گیر، ایجاد سیستم تصفیه پساب و … اشاره و عنوان کرد: اجرای پروژه‌های زیست محیطی مزایایی برای شرکت دارد که ازجمله می‌توان حفظ جایگاه شرکت، دسترسی به بازارهای بین‌المللی، حذف گوگرد، رعایت استانداردها و تقلیل عوارض آلایندگی و … را برشمرد. وی در ادامه یادآور شد: راه‌اندازی مجتمع بنزین سازی یکی از پروژه‌هایی است که انجام داده‌ایم و سوددهی بابت بنزین‌سازی در سال ۹۵، حدود ۰۰۰/۲ میلیارد ریال بوده است. در سال ۹۶، ۰۰۰/۴ میلیارد ریال و سال ۹۷ ، ۰۰۰/۹ میلیارد ریال بوده است، که البته بستگی به تاثیر نرخ ارز و شرایط اقتصادی داشته است.

 سود ۸ هزار میلیارد ریالی از راه اندازی واحد تقطیر و گاز مایع سوم

وی همچنین با اشاره به بهره‌برداری از واحد تقطیر و گاز مایع سوم که تیرماه امسال به بهره‌برداری رسید، گفت: این واحد ظرفیت تولید ۱۲۰ هزار بشکه در روز را دارد و درحال حاضر با ظرفیت ۱۳۵ هزار بشکه در روز کار می‌کند. وی افزایش ایمنی پالایشگاه، افزایش کیفی و کمی واحد نفت سفید و تولید بخش قابل ملاحظه‌ای از خوراک بنزین‌سازی را از اهداف بهره‌برداری از این واحد برشمرد. ابراهیمی ادامه داد: پیش‌بینی سود این واحد در سال ۹۸ حدود ۰۰۰/۸ میلیارد ریال برآورد شده و ما امیدواریم به این عدد برسیم البته با توجه به تسعیر نرخ ارز شاید این عدد تحت الشعاع قرار گیرد. مدیرعامل پالایشگاه اصفهان به پروژه‌های زیست‌محیطی نیز اشاره ای کرد و گفت: از جمله این پروژه‌ها ایجاد پمپاژ و سیستم پساب تصفیه‌خانه پساب آب شاهین شهر است که در صنعت استفاده می‌کنیم.

راه‌اندازی واحد تصفیه گازوئیل در سال ۹۹

وی راه‌اندازی واحد تصفیه گازوئیل را از پروژه‌های در دست اقدام برشمرد و افزود: این پروژه برای پالایشگاه اصفهان تقریبا الزام آور است و همچنین واحد RHU که حتما باید انجام شود. وی با بیان اینکه با راه‌اندازی واحد تصفیه گازوئیل ۱۰۰ هزار بشکه گازوئیل در روز تصفیه می‌شود، اعلام کرد: امیدواریم در سال ۹۹ این پروژه نیز به صورت کامل راه‌اندازی شود و علاوه بر تولید سوخت پاک مطابق با استاندارد یورو، از انتشار ۳۰۰ تن گوگرد در روز جلوگیری شود. ابراهیمی با بیان اینکه هم اکنون حدود ۲۰ درصد از گازوئیل پالایشگاه اصفهان یورو ۴ و ۸۰ درصد گازوئیل معمولی است، تصریح کرد: با راه‌اندازی این واحد، تمام تولیدات پالایشگاه اصفهان تبدیل به یورو می‌شود، در عین حال که می‌توانیم گوگرد تولیدی را بفروشیم تا سودی عاید پالایشگاه شود. وی خاطرنشان کرد: راه اندازی واحد RHU نیز قرار بود از سوی یک شرکت کره‌ای به نام دایلم اجرا شود که به خاطر تحریم‌ها این شرکت انصراف داد و الان با پیمانکار ایرانی قرارداد بسته‌ایم و تا ظرف دو سه سال آینده شاهد بهره‌برداری و تصفیه نفت کوره تولید پالایشگاه خواهیم بود. مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان در بخش پایانی سخنانش تاکید کرد که با اجرای پروژه‌ها و تحقق اهداف تعریف شده این شرکت می‌تواند به چشم‌انداز خود دست یابد و در افق ۱۴۰۰ سرآمد شرکت تولید فراورده‌های نفتی در کشور باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *