پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

انقلاب صنعتی نسل چهار و کارخانه هوشمند؛ دورنمای فولاد مبارکه

معاون تکنولوژی فولاد مبارکه موفقیت های اخیر این شرکت را ناشی از تکیه بر توان داخلی و تولید و تأمین قطعات درداخل دانست و گفت: همکاری با شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی رویکرد فولاد مبارکه است و این شرکت به عنوان شرکتی پیشرو، به دنبال ایجاد کارخانه ای هوشمند است. به همین منظور گفت وگویی با سید مهدی نقوی، معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه صورت گرفته است که ماحصل آن در ادامه می آید:

– استراتژی فولاد مبارکه در دوران تحریم ها چیست؟

تمرکز شرکت تکیه بر توان داخلی و استفاده از توانمندی کارشناسان و شرکت های داخلی بوده است و در این راه به موفقیت های بزرگی دست یافته ایم به گونه ای که هیچ کدام از خطوط تولید ما به خاطر اثرات تحریمی دچار توقف و یا اختلال نگردیده است.به طوری که درصد تأمین داخل مواد اولیه و انرژی ۲۵/۸۶ درصد، قطعات یدکی و تجهیزات ۵/۸۱ درصد و مواد مصرفی ۲۶/۹۷ درصد گزارش شده است. همچنین قطعات و تجهیزات استراتژیک و پیچیده بومی سازی شده در این دوره بالغ بر ۱۱۵۷ قطعه بوده است. ما در این دوره نسبت به سال ۹۷ رشد ۶ درصد، نسبت به سال ۹۶ رشد ۲۷ درصد و نسبت به سال ۹۵ رشد ۵۷ درصد را تجربه کردیم. همچنین عواید صرفه جویی حاصل از بومی سازی از سال ۸۱ تاکنون ۵۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

– حجم همکاری فولاد مبارکه با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان در حال حاضر به چه میزان است؟

شرکت فولاد مبارکه همکاری تنگاتنگی با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان دارد و با بیش از ۱۱۰ دانشگاه، موسسه تحقیقاتی و شرکت دانش بنیان قرارداد دارد و با قرار دادن فهرست اولویت های پژوهشی خود در تارنمای شرکت آماده پذیرش پیشنهادات سایر دانشگاه ها و موسسات پژوهشی نیز است. همچنین تعدادی پروژه پژوهشی نیز با موسسات پژوهشی خارج از کشور انجام شده است.

– در این زمینه چه سیاست گذاری و اقداماتی برای آینده در نظر گرفته شده است؟

امروزه در دنیا، پارادایم نوآوری باز جایگزین نوآوری بسته و واحدهای تحقیق و توسعه بزرگ و متمرکز در شرکت های پیش رو شده است. یکی از مفاهیم اساسی در نوآوری باز، اکوسیستم نوآوری است. به این معنی که به جای آنکه توسعه تکنولوژی در مرزهای یک شرکت انجام شود در یک اکوسیستم شامل اجزای مختلف (مانند استارت آپ ها، شتاب دهنده ها، سرمایه گذاران خطرپذیر، دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی، شرکت های فنی و مهندسی و شرکت های بزرگ) انجام می شود و هر کدام از اجزا نقش و منافع خود را در این توسعه دارند. بنابراین به نظر بنده به جای توسعه و رشد واحدهای تحقیق و توسعه باید زیرساخت های لازم برای این اکوسیستم فراهم شود و به تکمیل و تجهیز اجزای آن پرداخت. یکی از این اجزا مرکز نوآوری گروه فولاد مبارکه است که نقش مدیریت و تنظیم روابط در این اکوسیستم را دارد که به زودی راه اندازی خواهد شد.

– سرمایه گذاری های آتی شرکت بیشتر در چه زمینه هایی در حال انجام است؟

شرکت به دلیل ماهیت و رویکرد آتی نیازمند توسعه در تمام جهات است و لذا برنامه های سرمایه گذاری در قالب طرح های جامع پیش بینی و برخی نیز عملیاتی شده اند.صنایع بالادست شرکت فولاد مبارکه مانند معادن سنگ آهن که تکمیل طرح سنگان یکی از این موارد است.تکمیل زنجیره تولید فولاد در داخل شرکت و یا شرکت های تابعه گروه که شاخص ترین پروژه آن طرح توسعه نورد گرم شماره ۲ است.صنعت حمل و نقل مانند توسعه ایستگاه راه آهن حسن آباد،پروژه های مربوط به ارتقای شبکه های زیست محیطی که مشخصاً حجم سرمایه گذاری بالایی برای کاهش مصرف آب و کاهش آلایندگی در شرکت انجام شده است، پروژه های ارتقای ایمنی و بهبود شرایط محیط کار برای حفاظت کامل از سلامت و ایمنی کارکنان،ایجاد قابلیت های تولید محصولات ویژه در خطوط تولید موجود عمدتاً توسط طرح های بهینه سازی

– حجم سرمایه گذاری سالیانه فولاد مبارکه به چه میزان است؟

به طور متوسط سالیانه حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان پروژه های سرمایه گذاری در سطح شرکت تعریف و در حال اجرا است.

با توجه به بروز و ظهور «انقلاب صنعتی نسل چهارم» شرکت فولاد مبارکه چه اقداماتی را در جهت استفاده از تکنولوژی نسل چهارم و ابزارهای آن انجام داده است؟

از آنجا که فولاد مبارکه از شرکت هاش پیشرو در نسل سوم از حیث اتوماسیون صنعتی بوده است و تمامی فرآیندهای خود را از طریق سیستم یکپارچه کرده است. در این مقوله در سطح مناسبی قرار داریم اما هم اکنون در حال مطالعه و بررسی ابزارها و تکنولوژی های مرتبط با نسل چهارم انقلاب صنعتی هستیم تا با شناسایی نقاط قابل بهبود، نقشه راه هوشمندی کسب و کار شرکت را در جهت حرکت به سمت Smarl Factory یا کارخانه هوشمند تدوین و پیاده سازی نماییم.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *