پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

ایمپاسکو یک شرکت معدنی مرجع در اکتشاف تا ۱۴۰۴

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تا سال ۱۴۰۴ از طریق هم‌افزایی با بخش خصوصی توانمند، یک شرکت معدنی مرجع در اکتشاف، کارآمد در استخراج و فرآوری و نوآور در توسعه مواد معدنی در کشور خواهد بود.وجیه‌اله جعفری؛ مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در این رابطه می‌گوید:  نقطه شروع کار ما، بهره‌برداری از معادن نیست بلکه اکتشافات معدنی است چرا که تا اکتشافی در کار نباشد، بهره‌برداری هم محقق نمی‌شود و اگر بخش خصوصی حاضر به فعالیت و مشارکت در مسائل اکتشاف باشد آماده‌ایم حضور خود را کمرنگ کرده و مسؤولیت اجرایی را به آن واگذار کنیم. ما معتقدیم بخش دولتی باید در کنار بخش خصوصی باشد و نظارت عالیه را هم برعهده داشته باشد. در توسعه واحدهای معدنی، هزینه نمی‌کنیم و سرمایه‌گذاری را به بخش خصوصی واگذار می‌کنیم و نهایتاً از انتفاع فعالیت‌های معدنی، حق‌السهم دریافت می‌کنیم.وی از مشارکت بخش خصوصی در بهره‌برداری از معادن به عنوان یک نقطه درخشان یاد کرد و اظهار داشت: در معدن سرب نخلک تا پیش از مشارکت بخش خصوصی، فقط ۱۸۰۰ تن تولید صورت می‌گرفت لیکن پس از حضور بخش خصوصی، این میزان تولید به ۱۲ هزار تن ارتقا یافت و تعداد نیروهای‌انسانی نیز از ۱۵۰ نفر به ۳۰۰۰ نفر افزایش پیدا کرد و نهایتاً مجتمع به سودآوری رسید. هم‌چنین در مجتمع فروکروم جغتای در شهرستان سبزوار نیز تولید پس از حضور بخش خصوصی به ۲برابر افزایش یافته و حتی طرح توسعه احداث واحد فروسیلیس در جریان است و ۱۰۰ نفر بر تعداد افراد شاغل در آن منطقه افزوده شده است. در واحد نفلین سینیت و سایر واحدها هم، کم و بیش همین وضعیت حاکم است.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران این موفقیت را حاصل مشارکت و حضور بخش خصوصی قدرتمند و با انگیزه در معادن وابسته به این شرکت توصیف کرد و افزود: به جز دو مورد معدن سرب و روی انگوران و طلای موته، بهره‌برداری بقیه واحدهای این شرکت به بخش خصوصی واگذار شده است، حتی بخش زیرزمینی معدن انگوران نیز به بخش خصوصی سپرده شده است.

وی در مورد برون سپاری فعالیت‌های این شرکت گفت: ما حتی معادن سنگ‌آهن گل‌گهر و جلال‌آباد و فلات مرکزی که متعلق به ایمیدرو است را نیابتاً به بخش خصوصی واگذار کرده‌ایم. در محدوده فلات مرکزی، آنومالی شمالی و میشدوان نیز به بخش خصوصی سپرده شده است.

طلای کوه‌دُم، مس سمنان، گلمنده، چاه باشه ۱ و ۲، زاغیا، گردنه شیر، کوچکعلی شماره ۱، چاه‌تلخ و هیرد نیز از دیگر معادن برون‌سپاری شده است.وی نتیجه این واگذاری‌ها را ایجاد فضای باز و امکان پیش‌بردن امکانات شرکت به سمت توسعه‌های بیشتر ذکر کرد.مدیرعامل شرکت تهیه و تولید موادمعدنی در خصوص بخش اکتشاف گفت: ما امسال آمادگی داریم که در ۳۰۰ هزار مترمربع پهنه، با همکاری ایمیدرو و بخش خصوصی کار اکتشافی انجام دهیم.

البته وی به برخی مشکلات در این زمینه نیز اشاره کرد و گفت: خیلی از محدوده‌ها در اختیارمان نیست و معارض دارد به‌ویژه در استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان‌جنوبی، ولی امیدواریم به ذخایر خیلی خوبی برسیم.جعفری در پایان، در مورد عملکرد این شرکت در زمینه تجهیز و آماده‌سازی ذخایر معدنی در سال ۱۳۹۷ به تجهیز و راه‌اندازی معدن زیرزمینی سولفوره انگوران و تولید ۶۰ هزار تن خاک سولفوره روی، تجهیز و راه‌اندازی و آغاز عملیات بهره‌برداری از معدن آنتیموان حیدرآباد، راه‌اندازی و شروع عملیات استخراج بهره‌برداری از معدن طلای سنجده در مجتمع طلای‌موته و نیز احداث و راه‌اندازی کارخانه فرآوری با ظرفیت تولید ۱۲ هزار تن کنسانتره سرب در مجتمع سرب نخلک توسط بخش خصوصی نیز اشاره کرد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *