پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

با کدام یکی از لوازم سرمایشی خانه را خنک کنیم؟

با رسیدن فصل گرما استفاده از سیستم سرمایش ساختمان و لوازم سرمایشی و دستگاه تهویه دوباره رونق می‌گیرد. معمولا افراد در انتخاب لوازم سرمایشی مناسب ساختمان دچار تردید می‌شوند. انتخاب میان انواع سیستم سرمایش ساختمان مثل فن کویل سقفی و کولر آبی و داکت اسپیلت تنها از راه کسب اطلاعاتی درباره آن‌ها میسر می‌شود. هر یک از انواع مختلف سیستم سرمایش ساختمان مزایا و معایبی دارند. آن‌چه در تهیه لوازم سرمایشی تعیین‌کننده‌ای دارد، نیاز مصرف‌کننده است. بنابراین برای انتخاب گزینه مناسب ناگزیر باید با محاسن و معایب هر کدام آشنا شوید.

پنکه‌، یکی از قدیمی‌ترین لوازم سرمایشی

پنکه به دلیل قدمتی که دارد، خاطره‌انگیزترین سیستم سرمایش ساختمان و لوازم سرمایشی است. پره‌های اریب پنکه با چرخیدن باعث جابه‌جایی و خنک شدن هوا می‌شود. پنکه یک سیستم تهویه هم محسوب می‌شود و قادر است هوای محیط را تغییر بدهد. پنکه‌های خانگی انواع مختلفی دارند؛ پنکه رومیزی، سقفی و دیواری هنوز هم در بعضی مناطق که رطوبت بالایی دارند، پرکاربرد هستند. پنکه دیواری روی دیوار نصب می‌شود و برای خانواده‌هایی که صاحب کودک هستند، مناسب است. پنکه‌های سقفی هم که معمولا سه‌پره هستند و با استفاده از یک کلید کنترل می‌شوند، در گذشته بیشتر استفاده می‌شد. در مقایسه با انواع دیگر سیستم سرمایش ساختمان و دستگاه تهویه، پنکه قیمت بسیار ناچیزی دارد. به راحتی قابل حمل و نقل است و وزن زیادی ندارد. انواع کنترلی پنکه موجود است و تنظیم دما یا خاموش و روشن کردن آن زحمت زیادی ندارد. میزان برق مصرفی پنکه نیز کم است. شاید شما هم شنیده باشید که بعضی می‌گویند زیر باد پنکه بهتر می‌خوابند. این مساله حقیقت دارد. زیرا صدایی که پنکه تولید می‌کند، به نویز سفید یا صدای سفید مشهور است و خاصیت آرام‌بخشی و خواب‌آوری دارد. ضمنا پنکه یک دستگاه تهویه خوب است و با جابه‌جا کردن هوا باعث بهتر شدن کیفیت هوای محیط می‌شود. همچنین می‌توان با پاشیدن عطر یا اسانس مطلوب روی یک تکه پارچه و قرار دادن آن مقابل پنکه هوا را معطر ساخت. عیب بزرگ پنکه درست در مزیت آن نهفته است. گفته شد پنکه دستگاه تهویه هم هست و هوا را جابه‌جا می‌کند. این خاصیت باعث جابه‌جایی گردوخاک نیز می‌شود و برای افرادی که دچار آلرژی هستند یا سینوس ملتهب دارند، مناسب نیست. همچنین قرار گرفتن طولانی مدت در برابر پنکه ممکن است باعث گرفتگی عضلانی شود. افرادی که پوست خشکی دارند یا در فصل‌هایی از سال پوستشان خشک می‌شود، با قرار گرفتن در معرض باد پنکه حتما خشکی پوستشان تشدید خواهد شد. علاوه بر این اگر هوای محیط خارج آلوده باشد، پنکه که یک دستگاه تهویه هم محسوب می‌شود، آن هوا را وارد فضای داخلی خانه می‌کند. در نتیجه تهویه آن قابل کنترل نیست. بنابراین اگر هر یک از این ناراحتی‌ها را دارید، بهتر است سراغ یک سیستم سرمایش ساختمان و لوازم سرمایشی دیگر بروید. باد پنکه برای کسانی که دچار سردردهای مزمن یا گوش‌درد هستند نیز توصیه نمی‌شود. قرار گرفتن در برابر باد پنکه ولو برای مدت کوتاهی می‌تواند موجب بروز سردرد شود.

کولر آبی

رایج‌ترین نوع کولر در ایران، کولر آبی است. به دلیل قیمت مناسب و سرمادهی مطلوب، سالیان سال یکی از بهترین انواع سیستم سرمایش ساختمان و لوازم سرمایشی بود.کولر آبی تنها با پنکه رقابت می‌کرد و طبیعتا رقیبش را هم شکست می‌داد. اما امروزه کولرهای جدیدتر با قابلیت‌های بیشتر وارد بازار شده‌اند وکولر آبی دیگر چندان پرطرفدار نیست. در کولر آبی و کولر سلولزی سیستم سرمایشی تبخیری به‌کار رفته است؛ آب و باد از یک واسط عبور می‌کند و از راه کانال‌ کولر و دریچه‌ها، فضای خانه را خنک می‌کنند. این کولر در اندازه‌های متفاوتی ساخته می‌شود و باید مساحت خانه و اندازه کولر با یکدیگر در تناسب باشند. کولر آبی برای مناطق گرم و خشک بسیار مناسب است. بزرگ‌ترین مزیت این کولر را قیمت پایین آن می‌دانند. قیمت پوشال هم نسبت به قیمت سلولز (در کولرهای سلولزی) ارزان‌تر است و هزینه کمتری دارد. اما کولر آبی معایبی هم دارد که از میزان محبوبیتش کاسته است. بزرگترین عیب کولر آبی این است که به آب نیاز دارد. در شرایطی که کشور دچار کم‌آبی است، مصرف این حجم از آب به‌صرفه نیست و هزینه‌ آب را هم در پی دارد. گردوخاکی که از پوشال برمی‌خیزد، از طریق دریچه‌ها وارد فضای خانه می‌شود و احتمال ابتلا به حساسیت یا بیماری‌های تنفسی را نیز افزایش می‌دهد. همچنین رطوبتی که ایجاد می‌کند، برای بیماران مبتلا به بیماری‌های مفصلی خوب نیست و آن‌ها را به مشکلات و ناراحتی‌هایی دچار می‌کند.

داکت اسپیلت

داکت اسپیلت نسل بعد از کولر آبی محسوب می‌شود که از نظر سیستم سرمایش ساختمان با اختلاف زیادی برتر از کولرهای آبی است. این نوع از دستگاه تهویه معمولا خارجی است و انواع مختلفی دارد. بعضی انواع داکت اسپیلت روی پنجره یا دیوار نصب می‌شوند.  بعضی دیگر هم قابل حمل هستند و به فراخور نیاز می‌توان آن‌ها را در محلی گذاشت که لازم است. این سیستم سرمایش ساختمان با استفاده از یک سیستم خنک‌کننده مرکزی تولید سرما می‌کند. داکت اسپیلت شاخصی به نام شاخص EER دارد که نشان‌دهنده میزان سرما به ازای انرژی مصرف است. هر قدر این شاخص بالاتر باشد، بهره‌وری انرژی آن هم بالا می‌رود.  داکت اسپیلت معایب کولر آبی را ندارد؛ بیمارانی که ناراحتی‌های مفصلی دارند و رطوبت برایشان مضر است، با استفاده از داکت اسپیلت دچار درد نمی‌شوند و آسایش بیشتری دارند. در کنار محاسنی که برای داکت اسپیلت برمی‌شمرند، عیب بزرگی هم دارد؛ در این سیستم سرمایش ساختمان، میزان مصرف برق بسیار بالا است. حتی انواع کنترل‌دار آن هم این نقص را دارند و حتی با تنظیم میزان سرما و کاهش زمان استفاده، باز هم هزینه برق بالایی دارند. در سیستم سرمایش ساختمان عیب دیگر داکت اسپیلت این است که به تمام قسمت‌های خانه سرما نمی‌دهند. یعنی برای خنک کردن سایر قسمت‌های خانه باید از کولرهای دیگری استفاده کرد. با توجه به قیمت کولر گازی و حجم آن، این کار به صرفه نیست.

کولر سلولزی

کولر سلولزی یک سیستم سرمایش ساختمان و یکی از لوازم سرمایشی است که از نظر ظاهری تفاوت چندانی با کولر آبی ندارد. اما از نظر ساختاری متفاوت است. در یک سیستم سرمایشی تبخیری با عبور آب و باد از یک واسط تبخیری، هوا خنک می‌شود. در کولر آبی واسط تبخیری پوشال است و در کولر سلولزی پدهای سلولزی. با توجه به معایب کولر آبی و اشکالاتی که پوشال دارد، استفاده از کولر سلولزی توصیه می‌شود. کولرهای سلولزی مزایای متعددی دارند که باعث برتری آن‌ها نسبت به کولر آبی می‌شود. یکی از مهم‌ترین محاسن کولر سلولزی این است که صفحات سلولز به‌کاررفته در آن مثل پوشال نیازی به تعویض چندباره ندارند. صفحات سلولز را معمولا هر چهار یا پنج سال یک بار عوض می‌کنند و قابل شست‌وشو هستند. بنابراین حتی بزرگ‌ترین عیب آن که قیمت بالای پدها است، یک حسن هم به‌حساب می‌آید. شاید یکی از بهترین مزیت‌های کولر سلولزی این باشد که هزینه کمتری برای مصرف برق و تعویض پوشاک صرف آن می‌شود. با توجه به مصرف بالای آب و برق و در مضیقه قرار داشتن کشور از این نظر، مصرف کولر سلولزی بهتر از مصرف کولر آبی است. پدهای سلولز به‌رغم این‌که بیش از کولرهای آبی کارایی دارند، گرد و خاک را وارد فضای داخلی نمی‌کنند و باعث بروز آلرژی نمی‌شوند. ویژگی مثبت دیگر کولرهای سلولزی در این است که با توجه به کارایی بالایی که دارند، یک سیستم سرمایش ساختمان خوب هستند و نیازی نیست که برای طولانی‌مدت روشن باشند. کولر سلولزی نسبت به کولر آبی مزیت‌های بیشتری دارد. پدهای سلولزی نسبت به پوشال کارایی بیشتری دارد. با استفاده از پدهای سلولزی می‌توان کولر آبی را نیز به کولر سلولزی تبدیل کرد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *