پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

تب تند بیت‌کوین در اصفهان

پس از کش و قوس‌های فراوان و بگیر و ببندهای چند وقت اخیر در زمینه مزارع استخراج بیت کوین بالاخره دولت دستورالعمل و ضوابط این فعالیت نوظهور اقتصادی در ایران را تدوین و رسما به دو وزارت‌خانه ارتباطات و نیرو ابلاغ کرد.  به گزارش اصفهان صنعت، در حالی که هر روز خبر کشف تازه‌ای از محل‌های استقرار دستگاه‌های استخراج ارز مجازی و توقیف و ضبط آن توسط پلیس منتشر می‌شود حالا سرمایه‌گذاران دراین بخش می‌توانند با خیال راحت به صورت قانونی فعالیت کنند هر چند با توجه به شرایط مندرج در آیین نامه مصوب هیئت دولت، به نظر نمی‌رسد این کار همچنان مانند قبل صرفه اقتصادی بالایی داشته باشد به خصوص آنکه در بحث انرژی برق و گاز تعرفه‌های نسبتا بالایی برای متقاضیان به تصویب رسیده است، با این وجود با محاسبه نرخ انرژی فروخته شده به ماینرها با تعرفه نیمایی به جای دلار آزاد و برداشتن محدودیت استقرار در اطراف شهرهای بزرگ مانند تهران و اصفهان، می‌توان فهمید دولت با استخراج کنندگان ارز مجازی مدارا کرده است.

تب تند بیت‌کوین در اصفهان

گفته می‌شود اصفهان پس از تهران بیشترین استقرار دستگاه‌های بیت کوین در کشور را دارد. تنها طی ۳۰ روز گذشته، میزان جست وجوی اینترنتی برای عباراتی مثل «دستگاه استخراج بیت‌کوین چیست»، «تبدیل بیت‌کوین به دلار»، «نحوه تولید بیت‌کوین»، «قیمت بیت‌کوین به روز» و «بیت‌کوین چگونه تولید می‌شود» به شکل ناگهانی افزایش پیدا کرده است. طی یک‌سال گذشته، ایرانی‌ها در گوگل مدام دنبال محاسبه سود بیت‌کوین و تخمین مدت زمان انجام این کار بوده‌اند. نکته قابل توجه این است که تب بیت‌کوین تقریبا به تمام کشور سرایت کرده است. بیشترین جست وجو در استان زنجان رخ می‌دهد و مقدار جست وجوها و کنجکاوی پیرامون بیت‌کوین در استان‌های اردبیل، هرمزگان، آذربایجان غربی، بوشهر، آذربایجان شرقی، گلستان، خراسان شمالی، اصفهان، یزد، سمنان، قزوین، قم، کردستان، کرمانشاه و مرکزی بیشتر از استان تهران است. تبریز و اصفهان هم جلوتر از پایتخت عمل می‌کنند.

رمز ارزها در کنار شهرهای بزرگ می‌مانند

نکته قابل توجه و شاید سخت ماجرا پس از تعیین تعرفه برق، الزام به پرداخت مالیات این واحدهاست. هزینه‌هایی که تا پیش از این وجود نداشت؛ اما از این پس تولید کنندگان هم باید مجوزها و نظارت‌ها را دریافت کنند و هم درآمدهای خود را به دلیل مالیات، شفاف سازند. نکته قابل توجه در مصوبه اخیر اینکه استقرار واحدهای استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده رمزارزها (ماینینگ) شامل محدودیت محدوده (۱۲۰) کیلومتری شهر تهران، (۵۰) کیلومتری شهر اصفهان و (۳۰) کیلومتری مراکز سایر استان‌ها نیست؛ دستورالعملی که بیشتر به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی برای واحدهای صنعتی وضع شده؛ اما واحدهای استخراج بیت کوین از نظر دولت شامل واحدهای آلاینده نیست، حتی اگر از انرژی‌های پاک نیز در واحدها استفاده شود، مشمول معافیت‌های ویژه ای هم خواهند شد.

بهای برق با تعرفه صادراتی

یکی از چالش‌های مطرح شده در بحث استخراج رمزارزها، تهیه انرژی آن است. در ماه‌های اخیر، خبرهای متعددی از استخراج غیرقانونی رمزارزها با بهره‌گیری از برق محصولات کشاورزی و صنعتی منتشر می‌شد. پس از جنجال‌های اخیر در مورد میزان مصرف برق و افزایش پیک آن در اصفهان حتی سخنگوی شرکت توزیع برق استان مدعی شد بالا رفتن مصرف برق در اصفهان بخشی به دلیل شیوع استفاده از دستگاه‌های بیت کوین در استان است. در بند چهارم این بخشنامه نحوه قیمت‌گذاری برق این رمزارزها مشخص شده است. براساس این بند، «تامین برق متقاضیان استخراج رمزارزها صرفا با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت می‌گیرد. تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده رمزارزها (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می‌شود، محاسبه و اعمال خواهد شد.»

آیا استخراج بیت‌کوین باز هم به صرفه خواهد بود؟

برخی‌ها معتقدند با توجه به نرخ‌های جدید، استخراج ارزهای دیجیتالی به‌صرفه نخواهد بود و این موضوع باعث افزایش رویکرد قاچاق می‌شود؛ اما محاسبات نشان می‌دهد که می‌توان در شرایط کنونی نیز به سود رسید. براساس گزارش‌ها قیمت هر کیلووات ساعت برق صادراتی ۷ سنت است و با توجه به قیمت نرخ نیما (معادل ۱۱۵۰۰ تومان)، قیمت هر کیلووات برق ۸۴۰ تومان خواهد بود. اگر برای هر بیت‌کوین ۷۲ هزار کیلووات ساعت برق مصرف شود، هزینه یک بیت‌کوین حدود ۵۸ میلیون تومان خواهد شد.  در حال حاضر به طور متوسط هزینه استخراج هر بیت‌کوین در دنیا هفت هزار دلار است که این نرخ با توجه به دلار آزاد رقمی معادل ۸۴ میلیون تومان خواهد بود و به‌نظر می‌رسد حتی با محاسبه برق جدید، این موضوع برای تولیدکننده داخلی سودآور خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *