پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

ترمه، هنری چشم انداز

حسین حسینی مالک کارخانه معروف ترمه حسینی متولد ۱۳۲۷ و کارمند بازنشسته آموزش و پرورش است. حرفه راه‌اندازی ترمه به شکل کنونی در سال ۱۳۴۲ به ذهن ایشان خطور کرد. پدر حسینی در آن زمان در کارگاهی به نام کارخانه مالباف سرایدار بود. کارخانه‌ای که طرح‌هایی به نام طرح دامنی می‌زد و در این طرح همه پارچه‌ها یک رنگ بود ولی پا‌دامنی رنگ متفاوتی داشت. وی زمانی که این طرح را می‌بیند به این فکر می‌افتد که رنگی بودن پا‌دامنی را به سراسر پارچه تعمیم دهد. به همین بهانه و در سال ۴۲ برای اولین‌بار پارچه تبه بادامی را ابداع کرد. در این پارچه رنگ تار و پود متفاوت بود و خروجی کار بسیار زیبا و چشم‌نواز شد و پس از چند سال این طرح به صورت تجاری در‌آمد. حسینی با بیان اینکه در سال‌های اخیر ترمه با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع بافته می‌شود عنوان کرد در زمان ما تنها ۴ رنگ بافت می‌شد و الان به ۱۰ تا ۱۲ رنگ رسیده است. در آن روزگار ۲ کارگر روزانه تنها ۲۵ سانتی‌متر ترمه می‌توانستند ببافند و کیفیت بافت نیز مرغوب نبود. به همین دلیل درگذشته ترمه برای سران و پادشاهان بافته می‌شد.

ترمه‌بافی با دستگاه در سال ۴۶ به بعد در دستگاه‌های انجام شد و میزان تولید روزانه به ۷ متر رسید و امروزه و با دستگاه‌های جدید به ازای هر دستگاه ۶۰ متر بافته می‌شود. دستگاه‌هایی که هیچگونه خطایی در بافتن ندارند. حسینی ادامه می‌دهد البته همه چیز بهتر نشده است کیفیت مواد اولیه در گذشته بهتر بود. ابریشم طبیعی و کرک وپشم در گذشته وجود داشت که در حال حاضر وجود خارجی ندارد. امروزه ترمه مرغوب از پارچه ابریشم خارجی و بسیار نایاب است. وی درباره افراد مشغول به کار در ترمه حسینی گفت: در حال حاضر ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم در مجموعه مشغول به کار هستند و ۱۰۰ نمایندگی فعال در سرتاسر ایران داریم.

ترم‌های تولیدی حسینی یزد معمولاً به دو صورت پارچه خام و نپل آماده بود و مانع بربست هزار طرح و رنگ مختلف و جذاب را در بر می‌گیرد. از پارچه‌های ترمه که معمولاً از جنس ابریشم مصنوعی (ویسکوز) هستند برای تولید محصولات جانبی مانند کیف، کفش، لباس، شال، تابلو، پرده، روقبلی، دیوار فرش و مانند آن استفاده می‌شود. پنل به انواع ترمه‌های دوخته شده و آماده مصرف گفته می‌شود که در تولید رومیزی، روتختی، سجاده و جانماز، سرویس جهیزیه عروس، کوسن و موارد دیگر کاربرد دارد. از جمله این پنل‌ها می‌توان به طرح‌های شاه عباسی، شاهکار بهارستان، وصال، پدیده، بیستون، سالار و موارد دیگر اشاره نمود.

شرکت ترمه حسینی اولین دارنده استانداردهای بین‌المللی در سیستم‌های مدیریت کیفیت ۹۰۰۱-۲۰۰۸ iso است. گفتنی است این شرکت تنها دارنده مجوز صادرات به اروپا CE و دارنده انحصاری استاندارد هفت ستاره طلایی کیفیت در تولید ترمه و همچنین اولین تولید‌کننده ترمه با ابریشم طبیعی با استفاده از دستگاه‌های مدرن امروزی است.

علاقه‌مندان به آشنایی با خدمات و محصولات متنوع تولیدی این شرکت و نیز نمایندگی‌های ترمه حسینی یزد می‌توانند از طریق سایت اینترنتی این شرکت به آدرسhttp://www.hosseini.termeh.ir به  اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی یابند و همچنین جهت ارتباط با مشتریان و دریافت نظرات، پیشنهادات و یا شکایات آنان ایمیل شرکت به آدرسinfo@hosseini.termeh.ir در خدمت هنردوستان و مشتریان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *