پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

خلق دستگاهی که می‌تواند از سایه برق تولید کند

دانشمندان موفق به ساخت نمونه اولیه دستگاهی با نام «تولیدکننده برق از اثر سایه» یا SEG شده‌اند که امکان تولید برق در فضاهای داخلی و به دور از نور خورشید را فراهم می‌کند.این پروتوتایپ از کنتراست میان تاریکی و نور برای تولید الکتریسته استفاده می‌کند. این دستگاه از مجموعه‌ای از نوارهای نازک طلا روی ویفر سیلیکون ساخته شده که روی یک پایه پلاستیکی انعطاف پذیر قرار گرفته است. در حالی که سایه معمولا در تولید برق از انرژی خورشیدی جلوگیری می‌کند، دستگاه جدید این مشکل را برطرف می‌کند.این فناوری جدید که به گفته توسعه‌دهندگان آن هزینه ساخت پایین‌تری نسبت به سلول‌های خورشیدی معمولی دارد، قادر به تولید انرژی کمی است که برای مثال می‌توان از آن در گجت‌های قابل حمل استفاده کرد. مهندس مواد در دانشگاه «ملی سنگاپور»، «Tan Swee» درباره این پروتوتایپ اعلام کرده:

«سایه‌ها همه جا حضور دارند و اغلب آن‌ها را در نظر می‌گیریم. در کاربردهای مرسوم فتوولتاییک یا اپتوالکترونیک که از منبع نوری پایدار برای تامین انرژی دستگاه‌ها استفاده می‌شود، سایه‌ها آزاردهنده هستند چرا که کاهش عملکرد آن‌ها را در پی دارند. ما در کار خود روی کنتراست روشنایی که توسط سایه‌ها و منبع نور غیرمستقیم ایجاد می‌شود، سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. این کنتراست باعث ایجاد اختلاف ولتاژ میان سایه‌ها و بخش‌های روشن می‌شود که نتیجه آن، جریان الکتریکی است. امکان برداشت انرژی با حضور سایه، یک مفهوم جدید و بی‌سابقه است.»

کنتراست میان سایه و روشنایی دلیل اصلی تولید برق توسط SEG است و اگر این دستگاه در موقعیتی قرار بگیرد که سایه ایجاد و از بین برود، عملکرد آن تا دو برابر سلول‌های خورشیدی مرسوم در وضعیت مشابه خواهد بود. زمانی که SEG به صورت کامل در سایه یا زیر نور مستقیم قرار بگیرد، انرژی بسیار کمی تولید می‌کند.بر اساس اعلام این تیم، در شرایطی که وضعیت سایه‌ها به علت حرکت ابرها و شاخه‌ها درختان در حال تغییر باشد،SEG  می‌تواند انرژی لازم برای استفاده از ساعت‌های هوشمند را تولید کند. این دستگاه علاوه بر تولید انرژی، می‌تواند به عنوان یک سنسور نیز مورد استفاده قرار بگیرد که حرکت اجسام در حال عبور را ثبت کند، بنابراین در دستگاه‌های خانه‌های هوشمند کارایی خواهد داشت.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *