پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

رتبه دوم نیروگاه شهید منتظری اصفهان در تولید برق سال ۹۸ کشور

نیروگاه شهید محمد منتظری با تولید ۳ درصد برق در سال ۹۸ در بین نیروگاه‌های کل کشور از نظر تولید در جایگاه دوم ایستاده است.بر اساس گزارش تفصیلی صنعت برق ایران در سال ۱۳۹۸، نیروگاه شهید محمد منتظری با تولید ۳.۰۹ درصد برق، در بین نیروگاه‌های کل کشور از نظر تولید در جایگاه دوم ایستاده است.به گفته روابط عمومی نیروگاه شهید محمد منتظری این نیروگاه از حدود ۱۰ سال قبل به بخش خصوصی (هلدینگ پرشیان) واگذار شده است و در طول این مدت دارای جایگاه در تولید برق در کشور بوده و در حوزه تربیت و مدیریت نیروی انسانی نیز اقدامات متناسبی در این مجموعه رخ داده است.در حالی که در تابستان ۹۹ در کل کشور به خاطر گرمای بیش از حد هوا مصرف برق به شدت اوج گرفته و اصفهان اکثر روزها را در وضعیت قرمز مصرف برق طی می‌کند، این نیروگاه با تکیه بر نیروهای خود در این تابستان داغ توانست بیشترین برق مورد نیاز کشور و استان را در حدی که وزارت نیرو تعیین نموده، تأمین کنند.این عملکرد توسط بخش خصوصی و مدیریت مجموعه نیروگاه شهید محمد منتظری در طول سالیان گذشته بوده است، هلدینگ پرشیان در کشور مدیریت ۲ نیروگاه دیگر را نیز در دست داشته و توانسته ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات از برق کشور را تولید کند.

درباره نیروگاه شهید منتظری

نیروگاه شهید محمد منتظری در شمال غرب اصفهان جنب پالایشگاه در زمینی به وسعت ۲/۲ میلیون متر مربع احداث گردیده است. این نیروگاه دارای هشت واحد ۲۰۰ مگاواتی مجموعا به ظرفیت تولید ۱۶۰۰ مگاوات در ساعت می‌باشد.قرارداد احداث چهار واحد از این نیروگاه در سال ١٣۵٧ بین شرکت توانیر و شرکت تکنوپروم اکسپورت شوروی سابق منعقد وعملیات نصب آن آغاز گردید.واحد یک و دو در سال ١٣۶٣، واحد سه در سال ١٣۶۴، واحد چهار در سال ١٣۶٨ راه اندازی گردید. طرح توسعه نیروگاه نیز که قرارداد آن در سال ١٣۶٨ با شرکت مزبور منعقد گردید شامل چهار واحد، مشابه واحدهای قبلی است. واحدهای ۵ و۶ در سال ۷۷ و واحدهای ۷ و ۸ در سال ۷۸ به شبکه برق کشور پیوست.در سال ۱۳۷۴ بر اساس دستورالعمل وزارت نیرو شرکت مدیریت تولید برق شهید محمد منتظری تشکیل گردید. و در سال ۱۳۹۰ این شرکت مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی در مزایده عمومی به شرکت پرشیان فولاد واگذار گردید.

شرکت پرشیان فولاد با اهدافی چون صادرات، واردات، تهیه و توزیع انواع کالاهای مجاز، ارائه خدمات تجاری شرکت‌ها و حضور در مناقصه‌ها و مزایده‌های داخلی و خارجی، مشارکت در تولید با بخش‌ای خصوصی و تولیدی، اخذ امتیازات نمایندگی شرکت‌های داخلی و خارجی، انجام امور فنی، عمرانی و ساختمانی منجر به تولید اشتغال در کلیه بخش‌های تولیدی، صنعتی، تجاری و بازرگانی به صورت سهامی خاص تاسیس گردید.این شرکت پیش از این نیروگاه سیکل ترکیبی زواره را ساخته و مورد بهره برداری قرار داده است. از ویژگی‌های بارز این نیروگاه استفاده از سیستم برج‌های خنک کننده خشک (هلر) می‌باشد که مصرف آب نیروگاه را به حداقل رسانده است.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *