پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

رشد بیش از ۱۰ درصدی گردشگری ایران در مقایسه با جهان

کشورها در صنعت گردشگری رقابت‌های منطقه ای و بین المللی با یکدیگر دارند. در طول یک سال گذشته یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در عرصه بین المللی سفر رفته و حدود یک و نیم تریلیون دلار خرج کردند که این عدد ۱۰.۴ درصد سهم GDP جهان است. به گزارش اصفهان صنعت، متوسط رشد گردشگری یک درصد بیش از رشد اقتصادی یعنی ۳.۵ درصد بوده است. در سال‌های گذشته به طور متوسط از میان هر ۱۰ شغلی که ایجاد می‌شود یکی از آنها مرتبط با گردشگری بود. شتاب گردشگری در ۵ سال گذشته به میزانی بود که از هر ۵ شغل جدید یکی از آنها وابسته به صنعت گردشگری بود بنابراین می‌توان گفت که این نمایی از شتاب گردشگری در سطح جهان است.سایت شورای عالی جهانی سفر و مسافرت که  یک ارگان مستقل و خصوصی نیز هست، اعلام کرده تاثیر مستقیم و غیر مستقیم گردشگری بر GDP ایران ۶.۵ درصد است.

فعالیت بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در صنعت گردشگری ایران

یک میلیون ۳۴۴ هزارنفر در حوزه گردشگری کشور مشغول فعالیت هستند و پولی که گردشگر خارجی بر اساس آمار جهانی در ایران خرج می‌کند یک هزار ۳۵۰ دلار است.بر اساس پیش بینی‌های شورای جهانی سفر و مسافرت آمار گردشگری ورودی به ایران در سال ۲۰۱۹، شش و میلیون نفر تخمین زده شده ولی آمار ورودی گردشگر ما هشت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و بیشتر از پیش بینی‌ها شد.از سال ۸۷ روند گردشگری رو به رشد بود اما شتاب زیادی نداشت. با شروع دولت دوازدهم جهش زیادی به وجود آمد.

رشد گردشگری ایران در مقایسه با جهان

در سال ۹۵ چهار میلیون و ۹۰۰ هزار نفر، در سال ۹۶ پنج میلیون و ۱۰۰ هزار گردشگر و در سال ۹۷ هفت میلیون و ۸۰۰ هزارنفر گردشگر خارجی وارد ایران شدند و درحالی ۹ ماه اول سال ۹۸ هشت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر گردشگر خارجی به ایران آمدند که در سه ماه آخر سال گردشگر وارد کشور نشد. اما آمار گردشگر ورودی به ایران نشان می‌دهد هر ساله جهش ورود گردشگر داشتیم.رشد گردشگری ایران در سال ۹۷ نسبت به سال پیش از آن ۵۲ درصد بوده و در سال ۹۸ نسبت به سال قبل با وجود اتفاقات بدی که برای کشور افتاد باز رشد ۱۱ درصدی داشت.در حالی که رشد گردشگری جهان حدود ۵ درصد بوده است..

سیاست توزیع سفر اجرایی شد

برای اجرایی شدن سیاست توزیع سفر، مسیرهای گردشگری نیاز به تنوع محصولات گردشگری داشت از این رو بر روی گردشگر سلامت، طبیعت گردی، گردشگری کشاورزی، معدن و دریایی سرمایه گذاری و تمرکز شد.

تنوع محصولات، کمک به توزیع گردشگر

تمرکز بر گردشگری استان‌های محور شمال غرب کشور، یکی دیگر از سیاست‌های وزارت میراث فرهنگی و گردشگری است. در این برنامه به جز برنامه‌ها خودمان از آژانس همکاری بین المللی ژاپن کمک گرفتیم. برنامه توسعه طرح گردشگری در استان‌های کرمانشاه، ایلام، همدان و لرستان در حال انجام است.روستاهای دوردست با ایجاد اقامت‌های بوم گردی به حوزه جاذبه‌های گردشگری افزوده شد و گردشگران زیادی را جذب کرد.

دولت دوازدهم و برنامه محور شدن گردشگری

برای نخستین بار سند راهبردی گردشگری در سطح دولت به تصویت رسید که شاید پس از انقلاب کار بی‌سابقه‌ای است.به موازات تدوین و تصویب این برنامه راهبردی برنامه ملی توسعه گردشگری داخلی با همکاری سازمان جهانی گردشگر سازمان یونسکو حدود یک سال است که آغاز شده که نقشه راه توسعه گردشگری کشور است.در برنامه سوم و چهارم توسعه کشور تکلیف بر تهیه حساب‌های اقماری گردشگری بود ولی انجام نشده بود. بالاخره این کار به کمک مرکز آمار کشور و بانک مرکزی نوشته شد و هم اکنون در حال اجرا است. از این پس با کمک حساب‌های اقماری جایگاه گردشگری در اقتصاد و اشتغال مشخص می‌شود.

نظام جامع آموزش گردشگری در حال تدوین است

فاصله‌ای بین دانشگاه و صنعت ایجاد شده بود که با تدوین نظام جامع آموزش این فاصله به حداقل رسیده است.هم اکنون با همکاری وزارت علوم در حال تدوین سرفصل‌های آموزشی حوزه گردشگری برای دوره‌های لیسانس، فوق لیسانس و دکترا هستیم. تا افرادی که از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند راحت‌تر بتوانند در صنعت گردشگری کشور شروع به کار کنند.کیفیت خدمات گردشگری بسیار با اهمیت است. با توجه به سلایق گردشگران به سمت افزایش کیفیت خدمات حرکت کردیم تا خدمات ارائه شده رقابت پذیر با دیگر تاسیسات گردشگری در کشورهای منطقه باشند.گردشگری صنعت انسان محور است و اگر تمام خواست‌ روحی گردشگری تامین نشود دیگر علاقه ای برای بازگشت و تجربه دوباره را ندارد. اگر گردشگر تجربه خوبی داشته باشد می‌تواند بین ۸ تا ۱۳ مشتری دیگر را به این محل بفرستد و البته برعکس آن نیز ممکن است یعنی اگر گردشگری ناراضی بر گردد بین ۸ تا ۱۶ نفر را متقاعد می‌کند که نباید به آنجا سفر کنند.

ولی تیموری، معاون وزارت میراث فرهنگی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *