پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

روزگار خوش بساز بفروش‌ها!

هزینه ساخت مسکن در یک سال گذشته تقریبا یک و نیم برابر شده و بساز و بفروش‌ها بابت این مسئله حسابی شاکی هستند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت مسکن در شش شهر بزرگ کشورآنقدری بالا رفته که گرانی مصالح را پشت سر گذاشته است. یعنی ساخت و ساز مسکن در این شهر‌ها هنوز کسب‌وکاری پرسود ومنفعت است. باور نمی‌کنید؟ به گزارش اصفهان صنعت، در این گزارش تغییرات هزینه‌های ساخت مسکن در شهر‌های تهران، مشهد، اصفهان، کرج، شیراز و تبریز را به عنوان پرجمیعت‌ترین شهر‌های کشور بررسی و آن را با تغییرات قیمت خرید و فروش مسکن مقایسه کرده‌ایم تا ببینیم دخل و خرج سازنده‌ها در این یک سال چه تغییری داشته است. نتایج شگفت‌انگیز هستند و باید بدانید به‌عنوان مثال بازدهی ساخت مسکن در تهران به حدود ۳.۴ برابر می‌رسد.

بازدهی ساخت مسکن در تهران؛ ۳.۴ برابر

قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران خردادماه امسال به حدود ۲۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است. این رقم از بررسی داده‌های خام وزارت راه و شهرسازی از معاملات مسکن خردادماه به دست آمده که نشان می‌دهد قیمت مسکن در پایتخت نسبت به سال گذشته تقریبا ۴۲ درصد افزایش داشته است. چراکه پارسال همین موقع داده‌های وزارت راه و شهرسازی نشان دهنده میانگین قیمت ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی هر مترمربع واحد مسکونی در تهران بود. برخی دلیل این افزایش قیمت را بالا رفتن هزینه‌های ساخت می‌دانند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر هزینه ساخت هر مترمربع واحد مسکونی در یک ساختمان پنج طبقه حدود سه میلیون و ۱۴۰ هزار تومان است. گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد میانگین قیمت یک مترمربع زمین یا خانه کلنگی در تهران حدود ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.  اگر بخواهیم قیمت زمین و هزینه‌های ساخت را با هم جمع کنیم، سرمایه لازم برای ساخت یک آپارتمان پنج طبقه تقریبا متری شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به دست می‌آید. مقایسه این رقم با قیمت ۲۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی فروش مسکن نشان از بازدهی ۳.۴ برابری خانه‌سازی در تهران دارد. سال گذشته وضعیت ساختمان‌ساز‌ها کمی بهتر بود. آن زمان زمین ارزان‌تر و حدود متری ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود و هزینه ساخت هر مترمربع واحد مسکونی در آپارتمان پنج طبقه حدود یک میلیون و ۹۸۰ هزار تومان محاسبه می‌شد. با این حساب پارسال هزینه تمام شده ساخت یک متر واحد مسکونی چهار میلیون و ۱۲۰ هزار تومان به دست می‌آمد که در مقایسه با قیمت فروش ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌توان نتیجه گرفت پارسال بازدهی خانه‌سازی در تهران حدود ۳.۶ برابر بود که امسال این بازدهی کمی کاهش پیدا کرده است.

بازدهی ساخت مسکن در مشهد؛ دو برابر

بررسی داده‌های خام وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد خردادماه امسال مشاوران املاک مشهدی هر معامله خرید و فروش مسکن را با میانگین قیمت متری شش میلیون و ۶۶۰ هزار تومان ثبت کرده‌اند. پارسال این موقع داده‌ها از قیمت متری چهار میلیون و ۹۵۰ هزار تومان مسکن در مشهد حکایت داشت که نشان می‌دهد قیمت خانه طی یک سال گذشته در دومین شهر پرجمعیت کشور حدود ۳۴ درصد افزایش داشته است. شاید فکر کنید با این افزایش قیمت کاسبی ساختمان‌ساز‌ها سکه شده، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد هزینه‌های ساخت خانه در این شهر طی یک سال گذشته بیشتر از گرانی مسکن افزایش داشته است. در حال حاضر قیمت زمین یا خانه کلنگی در شهر مشهد به طور میانگین متری یک میلیون تومان است که نسبت به نرخ ۴۸۰ هزار تومانی سال گذشته تقریبا دو برابر شده است. از طرف دیگر هزینه ساخت و ساز در این شهر نسبت به سال گذشته افزایش یک و نیم برابری را پشت سر گذاشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر هزینه مصالح برای ساخت هر متر مربع یک آپارتمان پنج طبقه در مشهد سه میلیون و ۶۰ هزار تومان است. این رقم پارسال حدود یک میلیون و ۹۴۰ هزار تومان بود. برآیند همه این موارد نشان می‌دهد یک متر مربع واحد مسکونی در حال حاضر حدود سه میلیون و ۲۵۰ هزار تومان برای سازنده‌های مشهدی هزینه دارد و در مقایسه با قیمت فروش ۶.۶ میلیون تومانی، نهایتا بازدهی دو برابری نصیب سازنده‌ها می‌کند. پارسال قیمت تمام شده مسکن برای سازنده دو میلیون تومان بود و قیمت فروش پنج میلیون تومان. این یعنی آن زمان بازدهی ساخت مسکن در مشهد ۲.۵ برابر بود که امسال این بازدهی کاهش پیدا کرده است.

بازدهی ساخت مسکن در اصفهان؛ سه برابر

قیمت مسکن در اصفهان طی یک سال گذشته دو برابر شده است. آخرین داده‌ها از معاملات مسکن اصفهان نشان می‌دهد قرارداد‌های خرید و فروش خانه در خردادماه با میانگین قیمت متری ۱۱ میلیون تومان امضا شده‌اند. پارسال قیمت مسکن در اصفهان حدود پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود. این افزایش قیمت صرفه اقتصادی ساخت خانه در اصفهان را به طور چشمگیری بالا برده است. در حال حاضر ساخت یک آپارتمان پنج طبقه در اصفهان تقریبا متری سه میلیون و ۲۵۰ هزار تومان هزینه دارد. از طرف دیگر قیمت زمین یا خانه کلنگی در این شهر بر اساس گزارش‌های مرکز آمار متری دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. محاسبات نشان می‌دهد هزینه تمام شده مسکن برای سازنده‌ها در نهایت متری سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود. با توجه به قیمت فروش ۱۱ میلیون تومانی می‌توان گفت در حال حاضر ساخت خانه در اصفهان حدود سه برابر بازدهی اقتصادی دارد. پارسال هزینه ساخت خانه در این شهر متری دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بود و سازنده‌ها خانه‌هایشان را متری پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌فروختند. آن زمان ساخت خانه در اصفهان ۲.۴ برابر بازدهی داشت که با افزایش قیمت مسکن در یک سال اخیر، این رقم به سه برابر رسیده است.

بازدهی ساخت مسکن در کرج؛ ۲.۱ برابر

کرجی‌ها خرداد امسال برای خرید هر مترمربع واحد مسکونی به طور میانگین هفت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هزینه کردند. بررسی داده‌های خام وزارت راه و شهرسازی از معاملات مسکن کرج نشان می‌دهد پارسال این موقع قیمت خانه در همسایه پایتخت متری چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که حدود ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است. هزینه مصالح لازم برای ساخت یک آپارتمان پنج طبقه در کرج حدود سه میلیون تومان به ازای هر متر مربع برآورد می‌شود. از طرف دیگر قیمت زمین در این شهر متری دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان توسط مرکز آمار اعلام شده است. محاسبات نشان می‌دهد یک واحد مسکونی برای سازنده متری سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان آب می‌خورد. مقایسه این رقم با قیمت فروش ۷.۱ میلیونی نشان از بازدهی ۲.۱ برابری ساخت خانه در کرج دارد. این بازدهی نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است. چراکه همگام با افزایش قیمت مسکن، هزینه تامین مصالح هم افزایش پیدا کرده است. پارسال یک متر واحد مسکونی در کرج برای سازنده‌ها دو میلیون و ۱۰۰ تومان بود و آن را با بازدهی دو برابری و به قیمت چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌فروختند. صرفه اقتصادی ساخت خانه در کرج طی یک سال گذشته تغییر چندانی نداشته و کمی افزایش پیدا کرده است.

بازدهی ساخت مسکن در شیراز؛ ۳.۳ برابر

شیراز بعد از تهران رکورددار گران‌ترین خانه‌ها در کشور است. داده‌های وزارت راه و شهرسازی می‌گوید معاملات خرید و فروش مسکن شیراز در خردادماه با میانگین قیمت متری ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان امضا شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر هزینه مصالح لازم برای ساخت یک آپارتمان پنج طبقه در شیراز حدود متری سه میلیون و ۲۵۰ هزار تومان برآورد می‌شود. از طرفی آخرین گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد زمین یا خانه کلنگی در این شهر متری یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد. محاسبات نشان می‌دهد واحد‌های مسکونی برای سازنده‌ها حدود متری سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد که مقایسه این رقم با قیمت فروش ۱۱.۵ میلیونی نشان می‌دهد ساخت خانه در شیراز از نظر اقتصادی حدود ۳.۳ برابر برای سازنده‌ها بازدهی دارد. این رقم نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نداشته چراکه هزینه‌های ساخت همگام با قیمت خانه افزایش داشته است. پارسال این موقع مصالح لازم برای ساخت یک متر واحد مسکونی حدود دو میلیون تومان بود که با در نظر گرفتن قیمت زمین یا عرصه، نهایتا دو میلیون و ۱۸۰ هزار تومان برای سازنده‌ها خرج داشت. آن‌ها پارسال خانه را هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌فروختند و ۳.۳ برابر سود به دست می‌آوردند. سودی که همچنان در بازار ساخت و ساز مسکن شیراز پابرجاست.

بازدهی ساخت مسکن در تبریز؛ ۲.۲ برابر

مشاوران املاک در شهر تبریز معاملات خرید و فروش مسکن را با میانگین قیمت متری شش میلیون و ۸۰۰ هزار تومان ثبت کرده‌اند. این مورد از بررسی داده‌های خام وزارت راه و شهرسازی به دست آمده و نشان می‌دهد قیمت مسکن در تبریز نسبت به نرخ متری چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی پارسال حدود ۵۲ درصد افزایش پیدا کرده است. برآورد هزینه‌های ساخت خانه در این شهر نشان می‌دهد سازنده‌ها برای یک آپارتمان پنج طبقه حدود متری دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای تامین مصالح هزینه می‌کنند. قیمت زمین هم متری یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و سهم ۲۶۰ هزار تومانی در هزینه‌های ساخت خانه پنج طبقه دارد. با این حساب چنین خانه‌ای برای سازنده حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر متر مربع خرج روی دست سازنده می‌گذارد. مقایسه این رقم با قیمت فروش ۶.۸ میلیونی نشان می‌دهد ساخت و ساز در تبریز تقریبا ۲.۲ برابر بازدهی اقتصادی دارد. پارسال هزینه‌های ساخت خانه با در نظر گرفتن قیمت روز زمین، حدود یک میلیون و ۹۴۰ هزار تومان به ازای هر متر مربع بود که با توجه به قیمت فروش ۴.۵ میلیونی تقریبا ۲.۳ برابر برای سازنده‌ها بازدهی اقتصادی داشت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *