پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

زیباترین روستاهای استان اصفهان را بشناسید

هر زمان از شهر یا استان اصفهان صحبت می‌شود، بی‌گمان تصویری از زیبایی و فرهنگ و تاریخ به یاد ما می‌آید. استانی با قدمت بالا و مهد فرهنگ و تمدن از دیرباز تا کنون که در دل کشور ایران قرار گرفته است. برخی استان‌ها از جمله استان کم نظیر اصفهان از جمله استان‌هایی می‌باشد که در هر فصلی پذیرای گردشگران و دوستداران خود می‌باشد. استان و شهرستان‌های استان اصفهان نیز همانند شهر اصفهان از هنر و تاریخ بی‌بهره نمانده‌اند و در برخی مناطق از شهر تاریخی اصفهان نیز پیشی گرفته‌اند. شهر و استان اصفهان از همه لحاظ جمعی از بهترین‌ها را در خود جای داده است. از نظر تاریخ و بناهای تاریخی که زبانزد می‌باشد تا جایی که سال‌ها پایتخت فرهنگ و هنر جهان اسلام بوده است. از نظر صنعت هتلداری و گردشگری نیز مهد بهترین هتل‌های ایران و زیباترین اقامتگاه‌های مدرن و سنتی می‌باشد.در این شماره شما را با چند روستای زیبای این استان آشنا می‌کنیم که در روزهای داغ تابستان و البته با حفظ توصیه‌های کرونایی می‌توانید تجربه شیرین از سفر به آنها به یادگار بگذارید.

روستای قارنه

روستایی با قدمت ۷۰۰۰ ساله در ۴۵ کیلومتری شهرستان اصفهان.اگر از تاریخ این روستا سخن به میان بیاوریم، باید از هزاران سال پیش سخن گفت. به هر سمت این روستا نگاه کنیم نشانه‌ای از قدمت دیده می‌شود. بیش از ده هزار سال قبل در فلات ایران کنونی دریایی وجود داشته است که با خشک شدن آن منطقه ای سرسبز و جنگل‌هایی زیبا در روستای «قارنه» کنونی بوجود آمده که البته به دلیل خشک سالی در سال‌های اخیر این جنگل‌ها روبه خشکی رفته اند. در اغلب شنیده‌ها به این موضوع که این روستا به دست پسر «کاوه آهنگر» به نام «قارن» ساخته شده است اشاره می‌شود. البته با قدمت بالایی که این منطقه دارد این موضوع دور از واقعیت نخواهد بود. از طرفی نیزیافته‌هایی در اطراف غار‌های این منطقه مانند ابزار‌های مفرغی نشان دهنده تاریخ این سرزمین از زمان غارنشینی می‌باشد. گورستان‌ها و آتشکده‌های کوه‌های اطراف نیز نشان دهنده قدمتی بین ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ سال می‌باشد.همان طور که در همه مناطق کشور خشکسالی در سال‌های اخیر خود را نشان داده است، در این روستای باستانی نیز به دلیل برداشت آب به صورت غیرصحیح در سال‌های گذشته، خشکی و کم آبی به چشم می‌خورد. با وجود این خشکسالی همچنین نیز عده کمی از روستاییان که در این روستا سکونت دارند به کشاورزی مشغول هستند. آب انباری زیبا که شبیه به یک برکه می‌باشد در دل این روستا قرار دارد.شاید بتوان در کنار قدمت نزدیک به ۷۰۰۰ ساله این روستا، مهمترین ویژگی آن را بناهای قدیمی و از جنس خشت و گل آن دانست. تمام روستا از همان سال‌های اولیه بوجود آمدن تا هم اکنون خانه‌هایی از جنس خشک و گل را در خود جای داده است. از ویژگی‌های این روستا کوچه‌ها و خیابان‌های باریک و سنگ فرش شده آن می‌باشد. استفاده از خشت و گل و سنگ که از عناصر طبیعی می‌باشد، حس زندگی و زیبایی خاصی را به این روستا می‌دهد. در این روستا خانه‌هایی به سبک‌های مختلف به چشم می‌خورد که می‌توان به خانه‌های رعیت نشین، خان نشین، اربابی و دیگر بناهای آن اشاره کرد.خانه‌های اربابی این روستا که از زیباترین و چشم نواز ترین خانه‌ها و بناها در زمان خود بوده‌اند، نشان از وجود روستایی خان نشین و اربابی می‌باشد. خانه اربابی با معماری خاص و نقش و نگارهای دیواره‌ها و سقف‌های خود که هنر اصیل ایرانی را به رخ جهانیان از هزاران سال قبل تا کنون می‌کشد.

روستای مصر

روستای مصر یا کویر مصر درست در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان قرار دارد. مصر به همراه دو روستای بسیارکوچک دیگر به نام‌های امیرآباد و فرحزاد دریک خط شمالی- جنوبی به طول حدود ۶ کیلومتر واقع شده‌اند.این روستا یکی از مناطق جذاب گردشگری ایران به حساب می‌آید و نام دریای شنی کویر مصر برای بسیاری از طبیعت گردان آشناست. بخشی از فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک در این روستا فیلم برداری شده است.معماری روستا دارای ویژگی‌های جالبی است. معماری همان معماری درون گرای ایرانی است. اما عنصر ایوان از عناصر جدایی ناپذیر در معماری مصر است.در خانه‌های مصر پس از ورود از درگاه از دالانی عبور کرده سپس با چرخشی ۹۰ درجه‌ای به میانسرا یا همان حیاط می‌رسید.همه خانه‌ها تک ایوانی است که البته شاه نشین تلقی می‌شود. پوشش ایوان یادآور معماری دوره ساسانی با قوس‌هاس مازه دار مانند طاق کسری است.روستای مصر با دو روستای بسیار کوچک دیگر به نام‌های امیرآباد و فرحزاد دریک خط شمالی- جنوبی به طول حدود ۶ کیلومتر واقع شده‌اند.در ورودی روستا دو تاق کوچک مقابل هم قرار دارد که داخل یکی ژنراتور بزرگی وجود دارد که برق مصر و روستای هم جوار آنرا (فرحزاد) از این طریق تامین می‌شود و دیگری تنها مغازه‌ی روستاست که مجهز به خط تلفن ثابتی است که ارتباطات مخابراتی ساکنان یا احیانا مسافران را برقرار می‌کند.خانه‌های روستا، مسجد و دبستان نیز در دوطرف خیابان اصلی قرارگرفته‌اند که جوی آبی که از قنات سرچشمه گرفته است آن‌ها را از هم جدا کرده است. برق روستا در گذشته به دلیل عدم قرارگرفتن درشبکه ی سراسری از ۵ صبح تا ۱۰:۳۰ شب متصل بوده وراس ساعت ۱۰:۳۰ برق و صدای موتور برق قطع می‌شد.اما هم اکنون درتمام طول ۲۴ ساعت برق روستا وصل است البته در فرحزاد سکوت بیشتر از مصر است چون صدای نهیب ژنراتور دیزلی شنیده نمی‌شود.درباره نام گذاری مصر روایت‌های متفاوتی وجود دارد. در جذاب‌ترین و مشهورترین روایت به شبانی به نام یوسف اشاره می‌کند که کمی بیش از یک قرن پیش بنیانگذار روستای مصر بود و احتمالاً به همین دلیل روستا را مزرعه یوسف هم می‌خوانند. اما با اشارتی به داستان یوسف پیامبر، روستای یوسف شبان را مصر نامگذاری کرده‌اند.روستای مصر به دلیل قرار گرفتن در جنوب کویر بزرگ دارای آب و هوای گرم و خشک است.شهرت کویر مصر زندگی اهالی مصر را تغییر داده است. مردم مصر در سال‌های اخیر و به خصوص در ایام گردشگری بیشتر به مشاغل مربوط به اسکان و خدمات به مسافران مصر می‌پردازند.

روستای کلهرود

کلهرود یکی از روستاهای شهرستان شاهین شهر و میمه در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال اصفهان و در دامنه کوه‌های کرکس واقع شده است.روستای کلهرود تا حدود ۱۵ سال قبل از توابع شهرستان نطنز بود. این روستا یکی از روستاهای نمونه گردشگری است که با دارا بودن چند اثر تاریخی زیبا مانند حمام کلهرود، مسجد حاجی، خانه تاریخی برومند و جاذبه‌های طبیعی زیبا به خصوص غار کلهرود در سال‌های اخیر مورد توجه مردم و خصوصا هیئت‌های کوهنوردی قرار گرفته است.روستای کلهرود شامل چهار محله به نام‌های کلهرود- توکلر- سربیشه و قلعه می‌باشد. و یک رودخانه فصلی در وسط آبادی قرار دارد که به ندرت پر آب است. آب و هوای کلهرود در پاییز و زمستان بسیار سرد و در بهار و تابستان خنک و مطبوع است. کلهرود از دو طرف شرقی و غربی در یک دره و در دامنه کوه واقع شده و وجود باغ‌های زیاد در روستا منظره زیبایی را به وجود آورده است. در اطراف روستا باغ‌ها و قنات‌های فراوانی وجود دارد که یکی از معروف ترین آن‌ها قنات و مزرعه خدایاره است.شغل مردم کلهرود دامداری و باغداری و تا حدودی کشاورزی است. در دهه ۵۰ ه.ش. تعدادی از اهالی در معدن ذغال سنگ کلهرود مشغول به کار بودند ولی اکنون معادن ذغال سنگ تعطیل است. عده کمی از روستائیان در تابستان به گون زنی و استحصال کتیرا مشغول می‌شوند.بسیاری از مردم کلهرود خود را از نسل بنی اسد می‌دانند و معتقدند اجداد آنها پس از واقعه کربلا پیکرهای مطهر شهدا را به خاک سپرده و از ترس ماموران یزید راهی ایران شدند و دسته‌ای از آنان در این روستا ساکن شدند. در بیرون روستا امامزاده‌ای وجود دارد که مورد احترام زیاد اهالی است و در سال‌های اخیر تجدید بنا شده و گنبد زیبایی برای آن ساخته شده است.

روستای فریزهند

روستای فریز هند اصفهان، روستایی زیبا در فاصله ۱۹ کیلومتری جاده آسفالته کاشان نطنز و پل هنجن قرار دارد. روستایی که با کوه‌های بلندی احاطه شده و اکثر زمین‌های آن را درختان کهنسال تشکیل می‌دهند. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد روستای فریزهند اصفهان، می‌توان به دشت‌هایی سرسبز، آب و هوایی خنک و همچنین بافت قدیمی ساختمان‌هایش اشاره کرد. این روستا، به‌خصوص در فصل گرم تابستان گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. جالب اینجاست که همانند سایر روستای اصفهان نشانی از قدیمی بودن را می‌توانید به‌خوبی در ظاهر روستای فریزهند نیز مشاهده کنید. حتی این موضوع در مورد زبان مخصوص و لهجه اهالی این روستا نیز صدق می‌کند.لازم به ذکر است که عمده شهرت روستای فریزهند مدیون وجود چشمه آب معدنی به نام آب سرخ می‌باشد که فاصله ۷۸ کیلومتری جنوب شهرستان کاشان و در نزدیکی نطنز واقع شده است. چشمه‌ای در بالای کوه که آب آن از دسته آب‌های بی‌کربتانه مخلوط با گاز بوده و برای درمان بیماری‌های دستگاه گوارش، کبد و مجاری صفراوی، معده و روده بسیار مؤثر می‌باشد.

جهنم سفید!

جهنم سفید، در جنوبی‌ترین بخش استان اصفهان قرارداشته و منطقه‌ای است وسیع در دامنه کوه دنا.این منطقه در میان کوهنوردان و طبیعت گردان، نامی آشنا و البته هیجان انگیز است.جهنم سفید در واقع، شهرت روستای خفر از توابع شهرستان سمیرم بوده و مرز میان استان اصفهان کهگیلویه و بویر احمد است.گردشگران و مسافران این روستا را معمولا افرادی تشکیل می‌دهند که قصد دارند از این مسیر به اصفهان و یا کهگیلویه و بویراحمد سفر کنند.ویژگی‌های طبیعی و اکوسیستم خاص جهنم سفید و برخورداری آن از چشم انداز‌های زیبا و حیرت برانگیز سبب شده تا این محل به یکی از محبوب‌ترین مقاصد طبیعتگردها و کوهنوردان بدل شود.پوشش خاص گیاهی، آب و هوای ییلاقی و چشم اندازهای بی‌نظیر، از ویژگی‌های منحصر به فرد جهنم سفید بوده که نگاه هر بیننده‌ای را مات و مبهوت خود می‌کنند. در کنار طبیعت خیره کننده، وجود آبشارهای روان، رودهای جاری و پرواز پرندگانی که بر فراز دامنه سرسبز کوه دنا آواز زندگی سر می‌دهند، خاطره‌ای فراموش نشدنی را برای هر مسافر و گردشگری به یادگار می‌گذارد. دلیل نام عجیب که بر روی این روستا گذاشته‌اند، تغییر فصل و زمستان‌های وحشتناک سرد و پر برف آن است.شدت بارش برف در این منطقه به نوعی است که تمام منطقه را رخت سفید پوشانده و سرمایی طاقت فرسا را بر این محل حاکم کرده و به عبارتی جهنمی سفید به راه می‌اندازد.معماری و شکل خانه‌های روستا نیز یکی از جاذبه‌های دیدنی آن بوده و خانه‌هایی از خشت، گِل و یا حتی چوب زیبایی و آرامش حضور در این مکان را دو چندان کرده است.با تمام اینکه جهنم سفید، منطقه توریستی و پر رفت و آمد است، اما خوشبتانه اثری از زباله و آلودگی‌های مناطق توریستی، در کوچه‌های سنگ فرش این روستا نیست.این منطقه نیز مانند سایر مناطق خوش آب و هوا و با مردمان خوش ذوق و هنرمند، دستتان را برای انتخاب سوغاتی‌های رنگارنگ باز می‌گذارد.جالب است بدانید که اهالی روستای خفر، مردمان پر تلاشی بوده که عمدتا مشغول باغداری و زنبور داری هستند. به همین دلیل عسل و میوه‌هایی مانند سیب و آلو، جزو پرطرفدارترین سوغاتی‌های این روستا است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *