پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

صنایع دستی؛ تلفیق صنعت و هنر از دیرباز تا امروز

صنایع‌دستی بیانگر صنعت و هنر نیاکان و نمایشگر ذوق و هنر مردم هر کشور است. به گزارش اصفهان صنعت، در روزگاران گذشته، صنایع دستی به عنوان پدیده‌ای تمام عیار در هر عهد حضور فعال داشته است. در ایامی که ماشین بوجود نیامده بود و حتی در دورانی که حضور آن به گستردگی امروز نبود این صنعت بود که حامی تمامی استعدادها و آفرینش‌های سازندگی بشر بود. به همین دلیل است که امروز با نگاه به صنایع‌دستی هر قوم و قبیله‌ای می‌توان دریافت آن قوم در چه مرحله‌ای از صنعتگری بوده است.

استعداد و روحیه خلاق و قدرت ابتکار صنعتگران و علاقه آنان به تولید آثار هنری و ذوقی موجب گردیده است که کشور ما از گذشته‌های بسیار دور تا زمان حال همواره در تولید محصولات صنایع‌دستی موقعیتی ویژه و ممتاز داشته باشد و از شهرتی عالم‌گیر برخوردار گردد.بررسی‌های پژوهشگران و ایران‌شناسان نامدار همچون (پروفسور پوپ) و (گیرشمن) و “اشمید” و “هانری رنه دالمانی” و … و تحلیل‌های دقیقی که آنان از صنایع دستی صنایع ایران کرده‌اند بیانگر ارزش‌های استثنائی و جایگاه خاص این هنر و صنعت اصیل و ارزنده کشورمان می‌باشد.در منابع و مآخذ خارجی نیز هرجا که سخن از صنایع‌دستی به‌میان آمده، واژه‌ی صنعت جزء لاینفک آن بوده، چنان‌که در دایره‌المعارف بریتانیکا در تعریف صنایع‌دستی آمده است: صنایع‌دستی به آن گروه از صنایع گفته می‌شود که مهارت، ذوق و بینش انسان در تولید آن نقش اساسی دارد.

به شهادت تاریخ و آثار به‌جای مانده از ادوار پیشین، هسته‌ی اصلی اغلب صنایع پیشرفته و مدرن امروزی نیز صنایع‌دستی بوده و در صورتی‌که تاریخچه‌ی صنایع گوناگون را در کشورمان و دیگر نقاط جهان بررسی کنیم، مشخص است که انواع منسوجات، فرآورده‌های فلزی، محصولات سرامیکی و… که امروزه توسط کارخانجات متعدد و با دستگاه‌های مدرن و در مقیاس وسیع تولید می‌شود، در ادوار گذشته به‌وسیله‌ی دستگاه‌هایی کاملاً ساده و ابتدایی و با دخالت کامل انسان و در واقع به‌صورت دستی تولید و عرضه می‌شده است. هرچند که ثبات تکنیک و اتکاء فوق‌العاده به نیروی بدنی صنعت‌گر، از مهم‌ترین خصوصیات صنایع‌دستی و روستایی است، با این حال انواع ابزار و روش تولید نیز در مدت طولانی ثابت نبوده و تا حدود زیادی از تحولات فنی و صنعتی تبعیت می‌کند.

صنایع دستی ایران؛ جزء سه کشور برتر دنیا

امسال به عنوان سال «رونق تولید» نام گرفته و یکی از حوزه‌هایی که ظرفیت بالایی را در حوزه تولید دارد، صنایع‌دستی است. بر همین اساس معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور؛ اخیرا در گفتگویی گستردگی و تنوع صنایع دستی ایران را جزء سه کشور برتر دنیا عنوان نمود.پویا محمودیان اضافه می‌کند؛ ۲۹۵ رشته در صنایع‌دستی کشور فعال است و ۳۱ استان کشور ظرفیت‌های ویژه‌ای در تولید صنایع‌دستی دارند. وی می‌گوید؛ ۲۸۹ میلیون دلار در سال ۹۷ صادرات در حوزه صنایع‌دستی داشتیم؛ البته بدون احتساب فرش و زیورآلات و صادرات چمدانی و از سال ۹۶ شاهد رشد برنامه‌ریزی شده‌ای در صادرات صنایع‌دستی بوده‌ایم. معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بر این نظر است که صفر تا صد خانه ایرانی می‌تواند با صنایع‌دستی مزین شود و می‌‌گوید این مهم در برنامه‌های امسال مورد توجه قرار گرفته است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *