پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

نوشت‌افزار ایرانی، تنهاتر از همیشه

لوازم تحریر با نزدیک شدن به ماه مهر و آغاز سال تحصیلی، جلوه ویژه ای پیدا می‌کند. تولید و بروزرسانی این لوازم بنا به سلیقه هر نسل از دانش‌آموزان جزوی از مهارت‌های درآمدزایی در بازار لوازم تحریر است.  به گزارش اصفهان صنعت، امسال برپایی کلاس‌های درس با شیوع ویروس کرونا، شیوه جدیدی را به خود می‌بیند و البته به نظر می‌رسد این نوع تدریس بر روی بازار خرید نوشت ابزارها تاثیری نداشته باشد چرا که دانش‌آموزان به صورت غیرحضوری هم برای انجام تکالیف خود به نوشت‌ابزارهایی مانند مداد، مدادرنگی، خودکار، پاک کن، دفتر و دفتریادداشت احتیاج خواهند داشت.

 این نرخ‌ها میانگین فروش در بازار لوازم التحریر است

حال این بین یکی از والدین دانش‌آموزان از نرخ‌های متفاوت در بازار لوازم تحریر در فروشگاه‌ها گلایه کرده و می‌گوید: یک نوع مداد مشکی و قرمز در چند فروشگاه با قیمت‌های مختلف به فروش می‌رود و این نشانگر نبود نرخ معین برای فروشندگان است. اتحادیه لوازم تحریر علاوه بر تعیین نرخ مصوب، باید نظاره‌گر و اعمال جریمه برای گرانفروش‌ها را هم مدنظر داشته باشد.

فروشندگان لوازم التحریر، نگران کسادی بازار

موسی فرزانیان رییس اتحادیه فروشندگان لوازم تحریر و نوشت‌افزار تهران در خصوص وضعیت بازار در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: سال تحصیلی امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا کاملا متفاوت‌تر از سال‌های گذشته به صورت آنلاین و غیر حضوری برگزار خواهد شد. وی افزود: سال گذشته نیز تقریبا تمام مدارس و دانشگاه‌ها نیمه دوم سال تحصیلی را به دلیل شیوع این بیماری تعطیل بودند اما تفاوت آن با سال تحصیلی جدید این است که، امسال از ابتدا کلاس‌ها به صورت مجازی بر گزار خواهند شد. رییس اتحادیه فروشندگان لوازم تحریر و نوشت‌افزار تهران بیان کرد: با برگزاری سال تحصیلی به صورت مجازی ضربه زیادی به بازار لوازم تحریر وارد می‌کند و فروش اقلام در این بازار به حداقل می‌رسد. فرزانیان با ذکر این مطلب که چشم فروشندگان به بازار شهریور است، ادامه داد: سهم زیادی از فروش واحدهای صنفی مربوط به بازار شهریور است و این فروشندگان هر ساله در این ایام محصولات زیادی را هم به دانشجویان و هم مراکز آموزشی می‌فروشند که متاسفانه امسال با نگرانی فراوان برای کسادی بازارشان مواجه هستند. رییس اتحادیه فروشندگان لوازم تحریر و نوشت‌افزار تهران عنوان کرد: شیوع ویروس کرونا بازار فروش لوازم تحریر را تا حدودی مختل کرد و هم اکنون این بازار در رکود کامل است به طوری که برخی واحدها حتی هزینه اجاره مغازه خود را در نمی‌آورند.

نیمی از لوازم التحریر موجود در بازار، ایرانی است

وی با اشاره به تولیدات داخلی تصریح کرد: وضعیت عرضه لوازم تحریر ایرانی در بازار‌های داخلی نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است به طوری که هم اکنون بیش از ۵۰ درصد کالا‌های موجود ایرانی است. رییس اتحادیه فروشندگان لوازم تحریر و نوشت‌افزار تهران مطرح کرد: قیمت لوازم تحریر همانند کالاهای دیگر از نرخ ارز تاثیر می‌گیرد و دچار نوسان می‌شود چراکه بسیاری از مواد اولیه کالاهای تولید داخل نیز از کشور‌های دیگر وارد می‌شوند.

واردات چوب مداد مشکی!

فرزانیان ابراز کرد: به عنوان مثال برای تولید مداد‌های چوبی از یک نوع چوب خاصی استفاده می‌شود که زیر ساخت کاشت درخت مورد نظر در کشور وجود ندارد. در صورتی که روند تولیدات داخلی ادامه پیدا کند و کیفیت این محصولات افت پیدا نکند، نیاز بازار به نمونه‌های خارجی به حداقل خواهد رسید. به یکی از فروشندگان لوازم تحریر سری زدیم تا مشکل اصلی پیش آمده برای این صنعت بعد شیوع ویروس کرونا را جویا شویم، علیزاده یکی از فروشندگان لوازم تحریر در خیابان ولیعصر تهران اظهار کرد: ما هر سال ناشکری می‌کردیم اما امسال وضعیت فروشمان خیلی ضعیف است، این ضعف بیشتر در فروش لوازمی مثل کیف و جامدادی و ابزارهای این چنینی مشهود است.  برخی روزها که مشتری خوب به مغازه‌هایمان می‌آمد، کمتر از قیمت خرید جنس به آن‌ها می‌فروشیم که حداقل اجاره‌ها و هزینه‌های مغازه رو بتوانیم در بیاوریم.اما مشکل هرساله این صنعت و استقبال بسیاری از خانواده‌ها از برندهای خارجی، به ضعف در طراحی و برندسازی ایرانی باز می‌گردد. هستند شرکت‌هایی که در طراحی‌هایی نوین و بروز همگام با طراحی‌های دنیا پیش رفته اند اما همچنان صنعت نوشت ابزار در ایران جای کار بسیاری دارد.

مسئولان نوشت ابزار ایرانی در دست بگیرند

مهرناز شریفی، تولید کننده نوشت ابزار ایرانی با اشاره به پیشرفت چشمگیر طراحی لوازم تحریر در ایران، بیان کرد: سال‌هاست که برای بهتر شدن برندهای تجاری از جمله برندهای محصولات ایرانی تلاش شده است. اما هنوز طراحان داخلی حمایت معنوی نمی شوند تا طرح‌های بکر و مناسب با سلیقه ایرانی روی دفترچه‌ها نقش ببندند. وی در پاسخ به این سوال که چرا خانوارهای ایرانی از خریدن لوازم و نوشت ابزارهای ایرانی هنوز هم استقبال چندانی نمی‌کنند؟ تاکید کرد: به نظر می‌رسد عمده‌ترین مشکل به طراحی‌ها بازمی‌گردد اما چنین هم نیست، طراحی‌ها از پویانمایی‌ها و رسانه‌های تصویری حوزه کودک سرچشمه می‌گیرند و چرخش چرخ صنعت لوازم التحریر علاوه به دست طراحان، بلکه به دست سازندگان فرهنگ تصویری کشور نیز محقق می‌شود. این تولید کننده ایرانی در پایان به اهمیت استفاده لوازم تحریر ایرانی توسط مسئولان و تبلیغ به دستان دولت مردان اشاره کرده و گفت: همانطور که رهبر انقلاب تمام تلاش خود را با ظرافت خاص به تبلیغ کالای ایرانی به ویژه نوشت ابزار ایرانی به کار بسته اند، مسئولان نیز باید خود الگوی جوانان آینده باشند تا بتوانیم با استفاده از کالای داخلی هم دست تولیدکننده را بگیریم. کلام آخر به این نکته می‌رسیم که بازار لوازم تحریر امسال را به عنوان سخت‌ترین سال فروش خود سپری خواهد کرد. سالی که حتی با وجود بیش از ۱۰ میلیون دانش‌آموز و ۲ میلیون دانشجو بازهم به علت کلاس‌های غیرحضوری به مشکل برخواهد خورد. پس انتظار می‌رود که از دو سمت مسئولان و مردم خرید از لوازم ایرانی رونق بیشتری داشته باشد تا از واردات این اقلام جلوگیری و چرخ تولید ملی به چرخش بیفتد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *