پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

هواپیمایی ماهان؛ پیشرو در صنعت هوانوردی ایران

مقدمه

صنعت هوانوردی در جهان امروز به عنوان یکی از مهمترین صنایع شناخته می‌شود. جابه‌جایی سریع و ایمن انسان و بار مهمترین وظیفه این صنعت می‌باشد. در کشور ما، صنعت هوانوردی یکی از صنایعی است که به طور کامل قوانین اقتصاد آزاد و بازار عرضه و تقاضا در آن اعمال می‌گردد. به طوری که علاوه بر شرکت‌های داخلی، شرکت‌های خارجی از کشورهای مختلف بدون پرداخت عوارض به راحتی در این عرصه حضور دارند.در طی سالیان اخیر به طور متوسط هر سال بیش از چهار میلیارد دلار از سوی ایرانیان به شرکت‌های هواپیمایی خارجی پرداخت شده است. در این بازار آزاد و با این وضعیت صنعت هوانوردی، شرکت هواپیمایی ماهان به عنوان بزرگترین شرکت خصوصی ایرانی سعی کرده است با ارائه خدمات در سطح استاندارد بین‌المللی و جهانی، از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده و مسافران ایرانی را به سفر با شرکت ایرانی ترغیب نماید.

هواپیمایی ماهان

بی‌شک صنعت هوانوردی یکی از زیرساخت‏ها و عوامل محرک بخش تولید در فرآیند توسعه پایدار و تأثیر‌گذارترین گزینه در شبکه حمل و نقل کشورها می‏باشد. از این رو همواره درکانون توجه ویژه برنامه‏ریزان و مسئولان کشور ما نیز بوده است. همین امر مبنا و محور همّت جمعی از نخبگان و خبرگان این بخش گردید و به تأسیس اولین شرکت هواپیمایی خصوصی در ســـال۱۳۷۱ به نـام شرکت هواپیمایی ماهان انجامید. فعالیت این مجموعه در عرصه ملی با پروازهای تهران – کرمان – تهران آغاز شد. پس از آن ماهان با امکانات و شرایط آن زمان در تحقق هدف پیشرفت، امنیت و آسایش دو فروند هواپیمای ایرباس مدل ۳۰۰-B4   را در سال ۱۳۷۸ به ناوگان هوایی خود افزود. و در سال‏های بعد نیز توانست چندین فروند ایرباس مدل ۳۰۰-۶۰۰، ۳۱۰، ۳۲۰، ۳۴۰ و بوئینگ مدل ۷۴۷-۳۰۰/۴۰۰ را به عنوان مدرن‏ترین هواپیماهای موجود جهت انجام پروازهای دوربرد به کشورهای اروپایی و خاور دور مورد بهره‏برداری قرار دهد و برای مسیرهای کوتاه برد در داخل کشور نیز ۱۶ فروند هواپیمای BAe-146-300 را به ناوگان خود وارد کرده است. همچنین با افزودن هواپیمای مدرن ایرباس ۳۴۰-۶۰۰ در سال ۱۳۹۴، هواپیمایی ماهان برنامه‌ریزی برای گشایش مسیر های جدید بین‌المللی در اروپا و شرق آسیا را در راس برنامه‌های خود قرار داده است. افزایش تعداد ناوگان به (۶۰) فروند و توسعه شبکه پروازی به نقاط مختلف کشور و جهان، رشد بالای تعداد مسافران را نیز به همراه داشته است. به گونه‏ای که برابر گزارش سازمان هواپیمایی کشوری ایران، هواپیمایی ماهان در سال ۱۳۹۱ بیش ترین مسافر را (در شبکه داخلی و خارجی) حمل کرد و به دنبال آن در سال ۱۳۹۴ با افزایش ناوگان و مسیرهای پروازی هواپیمایی ماهان رشد ۵/۵ درصدی حمل مسافر را در مسیرهای داخلی و خارجی نسبت به سال گذشته برای سومین سال متوالی در بین ایرلاین‌های داخلی دیگر کسب کرد. در این سال هواپیمایی ماهان حدود ۵/۲ میلیون مسافر را حمل نمود. در حال حاضر هواپیمایی ماهان فعال‌ترین هواپیماها و یکی از بیش‌ترین درصد اشغال صندلی‌ها، با داشتن۷۲ درصد ضریب اشغال صندلی، درکشور دارا می‌باشد.شرکت هواپیمایی ماهان با برنامه‌ریزی دقیق موفق شده است تعداد زیادی مسافر از کشورهای شرق و جنوب آسیا(چین و هند ) را به صورت ترانزیت به کشورهای اروپایی جابه جا نماید. در سال ۱۳۹۵ بیش از صد هزار مسافر چینی و هندی وسایر کشورها، توسط هواپیمایی ماهان ترانزیت شده‌اند.

همچنین توسعه مسیرهای پروازی داخلی و خارجی با توجه به نیاز کشور همواره در راس برنامه‌های شرکت قرار داشته است.

ارایه سرویس‌های نوین با توجه به پیشرفت تکنولوژی از جمله خدمات پیشرفته هواپیمایی ماهان می‌باشد.در حال حاضر مسافران ماهان می‌توانند کارت پرواز خود را از طریق سایت شرکت با انتخاب صندلی دریافت نمایند.

از موارد دیگر وجه تمایز شرکت هواپیمایی ماهان با سایر شرکت‌های داخلی که حتی قابل رقابت با شرکت‌های خارجی نیز می‌باشد مرکز آموزش شرکت است.

هواپیمایی ماهان با داشتن دانشگاه تخصصی هوانوردی، مرکز آموزش تخصصی و عملی مهمانداری، مرکز شبیه‌ساز پرواز هواپیماهای مختلف ایرباس و همچنین مرکز آموزش خلبانی در عرصه آموزش و پژوهش هوایی پیشرو می‌باشد.

مرکز تعمیر و نگهداری هواپیمایی ماهان نیز با امکانات به‌روز و نیروی انسانی متخصص ضمن اصلاح و تعمیر انواع مختلف هواپیما، خدمات فنی خود را به سایر شرکت‌های داخلی و خارجی نیز ارایه می‌دهد. و برای سایر شرکت‌های هواپیمایی گواهی فنی صادر می‌نماید.

هواپیمایی ماهان با داشتن نزدیک پنج‌هزار نفر نیروی شاغل، بزرگترین ناوگان هواپیمایی و بیشترین مسیرهای پروازی از بزرگترین مجموعه‌های فعال استان کرمان می‌باشد و بخشی از توسعه این استان را بر عهده دارد.

هم چنین هواپیمایی ماهان در راستای خدمت رسانی بیش تر و راحتی و آسایش مسافران خود به طور مستمر و پیوسته در حال بررسی و برنامه ریزی و بکاربردن راهکارهای جدید و به روز در صنعت هوانوردی دنیاست.

در این مسیر علاوه بر نوسازی و گسترش و به روز نگه داشتن ناوگان و افزایش مسیرهای پروازی برای رفاه حال همراهان خود از سال گذشته اقدام به راه‌اندازی سیستم دریافت کارت پرواز اینترنتی یا سامانه پذیرش آنلاین مسافر در فردوگاه‌های مختلف کشور نموده است .

مسافران محترم هواپیمایی ماهان در فرودگاه‌های دوبی، مهرآباد، مشهد، بندرعباس، کرمان، اهواز، زاهدان، قشم، ساری و شیراز، تاکنون از این سرویس بهره‌مند شده‌اند.

نحوه استفاده از سامانه پذیرش آنلاین مسافر به این شکل است که از ۲۴ ساعت تا ۹۰ دقیقه قبل از شروع پرواز، مسافران عزیز هواپیمایی ماهان می‌توانند از مبدا شهرهای ذکر شده بالا با مراجعه به سایت هواپیمایی ماهان به آدرس WWW.MAHAN.AERO

وارد بخش پذیرش انلاین شده (CHECKIN.MAHAN.AERO) و با وارد کردن اطلاعات بلیت خود نسبت به انتخاب صندلی خود اقدام لازم را انجام دهند.

این امکان برای اولین بار در کشور توسط شرکت هواپیمایی ماهان فراهم شده است. مسافران ضمن انتخاب صندلی خود در صورتی که بار نداشته باشند بدون مراجعه به کانتر و بدون اضطراب و در آرامش کامل می‌توانند پرواز را انجام دهند.

یکی از مواردی که هواپیمایی ماهان را از سایر شرکت های هواپیمایی متمایز می کند آشیانه تعمیر و نگهداری مجهز با آخرین تکنولوژی و نیروی انسانی کارآمد است.

مرکز تعمیر و نگهداری ماهان واجد شرایط مناسب مهندسی برای صدور گواهینامه اصلاح نقص فنی تایپ‌های مختلف هواپیما می‌باشد. بخش تعمیر و نگهداری هواپیماهای سنگین مرکز تعمیر و نگهداری هواپیمایی ماهان مورد تأئید سازمان هواپیمایی کشوری ایران قرار دارد.

مرکز تعمیر و نگهداری ماهان واجد شرایط مناسب مهندسی برای صدور گواهینامه اصلاح نقص فنی تایپ‌های مختلف هواپیماهای ایرباس A300,A310, A300-600, A320 ،بوئینگ B747-300 و BAe می‌باشد.

در حال حاضر مرکز تعمیر و نگهداری هواپیمایی ماهان برای سایر ایرلاین‌ها گواهی فنی صادر می‌نماید.

​در بخش گردشگری نیز، طراحی و ساخت پروژه مجتمع اکوتوریست ملک آباد شهداد با هدف جذب توریست‌ها و گردشگران ایرانی و خارجی و همچنین ایجاد اشتغال برای تعداد زیادی از مردم بومی منطقه که به واسطه عدم درآمد کافی خانه‌های خود را ترک نموده و به حاشیه نشین در شهرها روی آورده بودند، انجام گردید. بدین منظور هواپیمایی ماهان در راستای پویایی و شکوفایی اقتصاد و اشتغال زایی در منطقه ملک آباد شهداد و با در نظر گرفتن امکانات، زیر ساخت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه استان کرمان بالاخص شهرستان کرمان وارد عمل گردید. لذا به منظور اجرایی شدن اهداف و برنامه‌ها در قالب فعالیت بخش خصوصی، بدون اعمال هیچگونه هزینه تحمیلی به دولت و مقامات محلی استان، فعالیت‌های مربوطه را با برنامه‌ریزی دقیق و زمانبندی منسجم در فازهای مختلف به مرحله ی انجام رسانده و مورد لهره برداری قرار داد.

هم چنین شرکت هواپیمایی ماهان موفق به کسب مجوز  TCOجهت پرواز به اتحادیه اروپا شده است.

پس از اجباری شدن فرایند دریافت مجوز جدید برای انجام پروازهای برنامه‌ای شرکت‌های هواپیمایی به اتحادیه اروپا، شرکت هواپیمایی ماهان در راستای توسعه خطوط پروازی خود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، اقدام به درخواست آدیت و ممیزی جهت اخذ مجوزTCO توسط EASA در اتحادیه اروپا داشت.

بازرسان رسمی این آژانس پس از بازدید و ممیزی‌های لازم از روند فعالیت‌های عملیاتی و ایمنی هواپیمایی ماهان، مجوز رسمی جهت برگزاری پروازهای برنامه‌ای هواپیمایی ماهان به اروپا صادر شد.

لازم به یادآوری است که هواپیمایی ماهان با اضافه نمودن هواپیمای BAe-Avro jet که در کشورهای اروپایی برای مسیرهای کوتاه برد استفاده می‌شود به ۱۷ شهر کوچک ایران پرواز دایر نموده است. هواپیمایی ماهان در سال ۱۳۹۵ نیز ضمن پیشتازی در بازار ایران در پروازهای داخلی و خارجی، مسیرهای جدید اروپایی پاریس، کپنهاگ، مسکو، کی‌یف و باکو با ناوگان مدرن ایرباس به پروازهای خود افزوده است و در سال جاری نیز پروازهای تهران بارسلون را آغاز می‌نماید.

مجیر سلطانی نژاد،کارشناس ارتباطات هواپیمایی ماهان ( آبان ماه ۹۸)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *