پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

پشت پرده ادعای «وقف دماوند»

قله دماوند در سال ۸۶ به عنوان اولین میراث طبیعی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و از نظر تقسیمات کشوری در بخش لاریجان آمل و حوزه مازندران واقع شده است. پای دماوند همواره در موضوعات مختلف به حوزه‌های اجتماعی کشیده شد و این بار خبر جعلی وقفی بودن قله دماوند، پای دیو سپیدپای دربند را به محافل مختلف باز کرده است. اوقاف اصل مساله را تکذیب کرد و واکنش های زیادی هم نسبت به این موضوع شاهد بودیم.مسئولان استانی مازندران در این باره توضیحاتی داده اند.

قله دماوند متعلق به سازمان جنگل‌ها است

عباسعلی زارع، مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران در این باره می گوید: کار تثبیت و صدور سند مالکیت مربوط به اراضی قله دماوند و بام ایران انجام شد. در راستای اجرای طرح صدور سند مالکیت، اراضی ساحلی در غرب استان به مساحت ۸۴۰ هکتار و قله دماوند و مراتع تابعه به سطح ۱۸ هزار هکتار دارای سند شد و اسناد مالکیت این اراضی به مدیران منابع طبیعی و شهرستانی تحویل شده است.

محدوده اوقافی در حوزه محیط زیست نیست

حسینعلی ابراهیمی کارنامی، مدیرکل محیط زیست مازندران در این باره می گوید :قله دماوند از ارتفاع ۴۵۰۰ متر به بالا جزو ثبت ملی و میراث طبیعی به شمار می‌رود. محدوده اوقافی مطرح شده در حوزه محیط زیست نیست و در پی آن هستیم تا نقشه‌های ثبتی آن دوباره بررسی کنیم و اگر تداخل داشته باشد، پیگیری‌های خودمان را انجام می‌دهیم.قله دماوند از ارتفاع ۴۵۰۰ به بالا جزو حوزه محیط زیست محسوب نمی‌شود. از محدوده سه هزار به پایین‌تر جزو محیط زیست به شمار می‌رود.در حال بررسی مسئله هستیم. اگر محدوده وقفی در حوزه محیط زیست باشد ما نیز پیگیری لازم خواهیم کرد اما مستلزم آن است که ببینیم آیا با حوزه محیط زیست تداخل دارد یا خیر.

سودجویان پشت پرده مساله هستند

حجت الاسلام ابراهیم حیدری، مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران در این باره می گوید: قله دماوند وقف نیست.موقوفه ملار مربوط به قریه و مراتع ملار بوده که پیشینه ۹۰ ساله دارد.این موقوفه به تملک پهلوی اول درآمده بود و در سال ۱۳۳۲ در دادگاه به وقفیت برگشت. در سال ۷۴ نیز در شعبه ۲۹ دیوان عالی کشور وقفیت پلاک ۶۸ و۶۹ اصلی بخش لاریجان ۷ محرز شد و در سال ۸۴ نیز پس از طی تشریفات قانونی ثبت املاک، پلاک‌های فوق را به نام موقوفه بر اساس قوانین موضوعه کشور تثبیت کرده است. این موقوفه مربوط به یک قریه و مراتع آن در اطراف کوه دماوند است. به هیچ وجه این وقف شامل قله دماوند نمی‌شود.اوقاف متولی دفاع از اموال وقفی است . محدوده ملار وقف محسوب می‌شود و هدف تخریب کنندگان و سودجویان این است که با تخریب اوقاف، پوکه و مواد معدنی موجود در آن را برداشت کنند.افرادی پشت پرده ادعای کذب وقفی بودن دماوند هستند. اوقاف متولی حفظ و صیانت از اموالی است که وقف امام حسین (ع) شده است و مستندات نشان می‌دهد که دو پلاک ملار جزو وقف محسوب می‌شود. هیچ مستندی مبنی بر وقفی بودن قله دماوند وجود ندارد. پیشینه وقف ملار به سال ۱۳۴۱ قمری و بیش از ۹۰ سال پیش برمی‌گردد و وقف نامه آن مربوط به سال ۱۳۰۲ است و عده‌ای بدون تحقیق و اطلاعات کامل، موضوع وقف قله دماوند را مطرح می‌کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *