پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

پیش‌بینی ۵۲ گروه از صنایع بورسی و تورم، نرخ ارز و آینده روند بازار سهام

نتایج نظرسنجی ۵۲ گروه تحلیلی بازار سهام با تمرکز بر سودآوری شرکت‌های بورسی، پیش‌بینی متغیر‌های کلان اقتصادی از جمله تورم، نرخ ارز در بازار آزاد، روند بازار سهام و صنایع بورسی ارائه شد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،پیش‌بینی سود اجماع تحلیلگران (۷۵ مشارکت‌کننده در قالب ۵۲ نهاد مالی و صاحب‌ نظران مستقل برای تحلیل ۸۲ شرکت بزرگ بازار سهام) حکایت از تداوم انتظارات صعودی از روند آتی سهام دارد.  به گزارش اصفهان صنعت، در این میان نتایج دوازدهمین گزارش اجماع، نشان‌دهنده وجود انتظارات قوی برای کسب سودآوری شرکت‌های سهامی در سال ۹۸ است.به این ترتیب با وجود افت نرخ دلار در بازار آزاد، کاهش قیمت‌ها در بورس کالا و ناپایداری بازارهای جهانی، برآورد ۵۲ نهاد مالی و صاحب‌نظر مستقل بازار نشان می‌دهد شرایط سودآوری شرکت‌های بزرگ بازار در سال‌جاری جذاب و قابل‌دفاع است. به‌نظر می‌رسد این موضوع، حمایت‌کننده اصلی بازار در کوتاه مدت خواهد بود.از این‌رو، انتظارات تحلیلگران از سودآوری شرکت‌های بزرگ سهامی نسبت به پیش‌بینی قبلی مورد اجماع رشد ۶.۳ درصدی را تجربه کرده است. متوسط پیش‌بینی تحلیلگران از بازدهی شاخص کل بورس تهران در سال ۹۸ در مقایسه با تخمین پیشین تحلیلگران که مربوط به اردیبهشت‌ماه بود، رشد ۲۲ درصدی را تجربه کرده و به ۶۰ درصد ارتقا پیدا کرده است.مقایسه این میزان بازدهی با رشد ۴۱.۸ درصدی شاخص کل از ابتدای سال تاکنون نشان‌دهنده انتظار تحلیلگران از ادامه رشد بورس در سال جاری است. همچنین مجموع داده‌های این گزارش که با کوشش مدیریت سرمایه‌ کیان گردآوری شده از رشد آخرین پیش‌بینی تحلیلگران از سودآوری شرکت‌ها حکایت دارد.در این راستا تحلیلگران پیش‌بینی کردند، سود خالص شرکت‌های مورد بررسی رشدی ۶.۳ درصدی را نسبت به انتظارات قبلی تجربه کند. نکته قابل‌اهمیت اما اثرپذیری پیش‌بینی‌ها از جو مثبت حاکم بر معاملات سهام است. شرایطی که سبب شده با وجود افزایش کلیت تخمین‌ها، اختلاف میان پیش‌بینی‌ها افزایش پیدا کند و اختلاف‌نظرها بیشتر باشد.

تداوم رشد سهام در سال جاری

تحلیلگران بازدهی شاخص کل بورس طی سال ۹۸ را در محافظه‌ کارانه‌ترین سناریوها ۲۰ درصد پیش‌بینی می‌کنند. با توجه به بازدهی حدود ۴۲ درصدی شاخص سهام از ابتدای سال تا پایان معاملات روز گذشته، انتظار برای اصلاح حدود ۱۲درصدی این نماگر از سوی برخی تحلیلگران وجود دارد. با این حال سقف بازدهی ۸۰ درصدی برای این بازار در سال‌جاری برآورد شده که بر این مبنا، می‌توان عنوان کرد خوشبینانه‌ترین تحلیل‌ها انتظار برای رشد ۲۷ درصدی شاخص کل را در ادامه سال عنوان می‌کنند. میانگین انتظارات از روند شاخص بورس در سال‌جاری نیز بر رشد ۶۰درصدی متکی است.

تعدیل دلار با اصلاح سیاست‌های ارزی

تحلیلگران بازار در مورد قیمت دلار آزاد و نیمایی نیز پیش‌بینی‌ها را ارائه کرده‌اند. بر اساس برآوردهای موجود، اجماع محتاطانه‌تری درخصوص نرخ دلار در بازار آزاد نسبت به آخرین دوره اجماع در اردیبهشت ۹۸ مشاهده می‌شود. به این ترتیب در حالی که در اردیبهشت ماه، تحلیلگران قیمت دلار آزاد را در انتهای سال ۹۸ بطور میانگین ۱۷۵۰۰تومان فرض کرده بودند در این دوره، انتظارات را به ۱۴۵۰۰ تومان کاهش داده‌اند.به نظر می‌رسد این نرخ عمدتا به دلیل اصلاح برخی سیاست‌های اثرگذار در بازار ارز تعدیل شده است. همچنین این کارشناسان انتظار دارند دلار در بازار آزاد سال ۹۸ را بیشتر از ۱۳ هزار تومان به پایان ببرد. درخصوص دلار نیمایی اما پیش‌بینی‌ها متفاوت است. بر اساس داده‌های موجود، میانگین انتظارات به رشد یک درصدی نرخ دلار نیمایی تاکید دارد. به این ترتیب در حالی که اردیبهشت ماه، تحلیلگران قیمت دلار در سامانه نیما را در انتهای سال جاری،۱۱۴۸۱ تومان برآورد می‌کردند در این دوره انتظارات را به ۱۱۶۴۶ تومان افزایش داده‌اند.

 نگاه محتاط به روند بازار جهانی و بورس کالا

نگاه محتاطانه تحلیلگران از روند آتی بازار جهانی در این گزارش اجماع قابل مشاهده است. انتظاراتی که البته عمدتا به داده‌های بیرونی استخراج شده درخصوص این بازار باز می‌گردد. در این راستا میانگین بهای نفت از ۶۷ دلار در اجماع اردیبهشت ماه، با کاهش ۸ درصدی ۶۲ دلار پیش‌بینی شده است. نرخ دلاری ال‌پی‌جی و متانول صادراتی نیز در این اجماع به ترتیب با کاهش ۸ و ۵ درصدی نسبت به برآورد اردیبهشت ماه مواجه شده است. میانگین قیمت ریالی کالاهای پایه برای شرکت‌های بورسی نیز در حدود ۵ درصد نسبت به اردیبهشت ماه کاهش یافته است.

نگاهی به پیش‌بینی برخی صنایع بورسی در سال ۹۸

به‌رغم انتظارات محتاطانه‌تر نسبت به نرخ دلار و قیمت کالاهای پایه، پیش‌بینی سودآوری شرکت‌های بزرگ بازار، نسبت به آخرین دوره گزارش در انتهای اردیبهشت،۶.۳ درصد افزایش یافته است. بیشتر شدن احتمال تک‌نرخی شدن ارز (اثرگذار بر صنایع دارو و غذا)، لحاظ شدن سود تسعیر در برخی صنایع (تاثیرگذار بر صنایع متانول و ال‌پی‌جی) و افزایش نرخ با اهمیت در ماه‌های (سنگ‌آهن، روانکار و سیمان)، علت اصلی بهبود سودآوری شرکت‌های بزرگ در نظر گرفته شده است. در این میان نگاهی جزیی‌تر به اجماع تحلیلگران از روند قیمتی صنایع بورسی در سال‌جاری جالب‌توجه است.تحلیل‌های کارشناسان شرکت‌کننده در پیش‌بینی مورد اجماع حاکی از کاهش میانگین یک درصدی تخمین جدید سودآوری ۸ شرکت زیرمجموعه گروه فولاد نسبت به آخرین تخمین در اردیبهشت ۹۸ است. این نگاه را می‌توان به روند قیمتی در بورس کالا و همچنین رشد نرخ سنگ‌آهن نسبت داد. در عین حال برآوردها حاکی از این موضوع است که سنگ‌آهنی‌ها اگر افزایش نرخ مناسبی را اخذ نکنند با ضعف سودآوری به‌خصوص در سه‌ماه نخست مواجه می‌شوند.در این میان، روند قیمتی در بورس کالا نیز در اجماع تحلیلگران بی‌تاثیر نبوده است. علاوه بر این، نگرانی از قیمت جهانی کالاها نیز از دیگر موضوعات تهدیدکننده سودآوری شرکت‌های فولادی است. با این حال شرکت‌های زیرمجموعه گروه‌های سنگ‌آهن، روی و مس که مورد پرسش تحلیلگران در اجماع پیش‌رو قرار گرفته به ترتیب با رشد ۵، ۱۳ و ۵ درصدی نسبت به اجماع پیشین (تیر ۹۸) همراه شده است.چهار شرکت پالایشی مورد بررسی در اجماع تحلیلگران با کاهش ۴ درصدی میانگین سود مورد انتظار مواجه شده‌اند. در رابطه با برآوردهای ارائه‌شده باید توجه داشت هر پیش‌بینی بر مفروضاتی استوار است که بدون لحاظ آنها، تحلیل فاقد اعتبار خواهد بود. از جمله نکاتی که می‌تواند در سنجش اعتبار پیش‌بینی‌ها مورد استفاده قرار گیرد باید به دامنه پیش‌بینی شده برای سودآوری شرکت‌ها و همچنین تعداد مشارکت‌کنندگان توجه کرد.به عبارتی تعداد اندک پیش‌بینی‌ها می‌تواند ریسک عدم وقوع یک پیش‌بینی را بیشتر کند. در عین حال گسترده بودن دامنه مورد انتظار برای سودآوری شرکت‌ها می‌تواند از گستردگی بیش از حد احتمالات پیش‌‌رو خبر دهد. در این شرایط، بررسی‌های بیشتر و رصد دقیق‌ متغیرهای مرتبط ضروری به‌نظر می‌رسد.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *