پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

استان یزد، بهشت سرمایه‌گذاری و معادن

یزد به شهر سخت کوشی و قناعت معروف است؛ با توجه به اقلیم حاکم بر این منطقه، این استان مردمانی پرتلاش، قانع و آینده نگر دارد که با بهره گیری از فناوری روز برای توسعه همه جانبه و پایدار استان بی وقفه تلاش می‌کنند. به گزارش اصفهان صنعت، آنها با این ویژگی‌ها، این سرزمین تاریخی را با حدود ۲ میلیارد تن ذخیره به دومین استان معدنی و چهارمین استان توسعه یافته صنعتی ایران تبدیل کردند. (استان یزد را به دلیل ذخایر معدنی «بهشت معادن» می‌نامند. این استان دومین استان معدنی ایران پس از کرمان است.)مهمترین صنایع استان سرامیک و کاشی است که بیشتر در دشت یزد- اردکان قرار دارد و تعدادی از این واحدها هم در دیگر نقاط استان پراکنده است و یزد با ۵۴ درصد تولید این محصول از این لحاظ در رتبه نخست کشور قرار دارد.همچنین یزد در بخش صنایع نساجی ایران با ۲۵ درصد تولید در جایگاه دوم قرار دارد و در بخش تولید فولاد نیز در میان ۳۱ کشور در جایگاه سوم است.در یزد بیش از ۵۰ نوع اندیس معدنی مانند سنگ آهن، سرب و روی، اورانیوم، خاک‌های صنعتی، باریت و… وجود دارد و در سه هزار و ۷۰۰ واحد تولیدی و صنعتی آن بیش از ۸۰۰ نوع محصول تولید می‌شود.همچنین از یزد با عنوان نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان یاد می‌شود، و از آن با عنوان شهر بادگیرها، دوچرخه‌ها ، قنات‌ها و قناعت هم یاد می‌کنند.

در این منطقه ظرفیت‏‌های اقتصادی و زمینه سرمایه‏‌ گذاری زیادی در بخش‌‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی، تجارت، بازرگانی و گردشگری نهفته که تاکنون تنها بخشی از آن استفاده شده است.آن طور که رییس سازمان صنعت معدن و تجارت این استان دوسال پیش در گفت و گو با رسانه‌ها عنوان کرده بود: استان یزد با دارا بودن پانصد و چهل معدن کوچک و متوسط، دومین استان معدنی کشور و رتبه اول از لحاظ تنوع ذخیره معدنی را داراست و همچنین تامین کننده پنجاه درصد از مواد معدنی مورد نیاز صنایع کشور است.یزد قطب تولید سرب، روی و باریت کشور هم هست و معدن سرب و روی مهدی آباد بهادران این استان، بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه و دومین معدن سرب و روی دنیا است.یازده هزار و هشتصد و ۲۵ اشتغال معدنی در استان وجود دارد و این استان در سال‌های ۹۵ و ۹۶ رتبه نخست در زمینه صدور گواهی کشف معدن و صدور پروانه بهره‌برداری را به خود اختصاص داد. (هرچند حالا برخی مسئولان این استان از میزان بالای بیکاری با وجود شرایط ویژه یزد در حوزه صنعت گلایه مند هستند.)استان یزد دارای زنجیره کامل تولید فولاد، شیشه‌ی جام و همچنین اسید فسفوریک از معدن تا بهره برداری است و در زمینه تولید این محصولات به خود کفایی رسیده است.

شهرستان بافق در این استان کویری هم یکی از غنی‌ترین مناطق به لحاظ بهره‌مندی از معادن است و در این میان سنگ آهن دارای بیشترین و غنی‌ترین معادن در این شهرستان است که از این رو بافق را «شهر معدنی ایران» می‌نامند.شهرستان بافق دارای معادن گوناگون و ارزشمندی از قبیل: سنگ آهن چغارت، فسفات آسفوردی، آنومالی مالی شمالی، سرب کوشک، سنگ آهن سه چاهون، میشدوان و زاغیا است.

در همین باره «دشتی» نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی در حاشیه دیدار با سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد گفت: استان یزد بهشت سرمایه‌گذاری و معادن است، اما میانگین ۷.۲ درصد بیکاری شایسته استان نیست. مطالبه مردم استان و شهرستان اردکان این است که مدیران آینده صنایع باید بومی شهرستان باشند.استاندار یزد هم تاکید دارد که با اراده‌ جدی مسئولان، دولت و حمایت‌های مرکز بیش از گذشته ظرفیت‌های بخش معدن استان مورد توجه قرار می‌گیرد.یزد به شهر سخت کوشی و قناعت معروف است؛ و همین قناعت و تلاش، این استان زیبای کویری با آن بافت قدیمی منحصربفرد را تبدیل به بهشتی برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است. فراموش نکنیم که یزد همانند بسیاری از مناطق مرکزی ایران به دریا دسترسی ندارد و کمتر تحت تاثیر ابرهای باران زا در کشور قرار دارد، به این دلیل سرزمینی کم آب است، با این وجود به دلیل تنوع اندیس‌های معدنی و تولید کالای صنعتی، آن را سرزمین معجزه الهی می‌دانند. در واقع صنعت و معدن یزد، ۲ بازوی توسعه در این سرزمین معجزه الهی هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *