پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

اصفهان، دچار بحران آب شرب است

افزایش جمعیت هر ساله در استان، قدمت سامانه نخست آبرسانی اصفهان و جلوگیری از بروز بحران‌های ناشی از نبود آب آشامیدنی ضرورت هر چه بیشتر اجرا و تکمیل سامانه دوم آبرسانی این خطه را نشان می‌دهد و بی شک این طرح نیاز و خواسته حدودپنج میلیون نفر از ساکنان منطقه مرکزی کشورمان است. بررسی آمار و ارقام نشان می‌دهد که میزان مصرف آب شرب کشور سالانه حدود ۷. ۵ میلیارد مترمکعب است، ۲۵ میلیون واحد خانگی و۱۵ میلیون اشتراک در کشور وجود دارد و طبق گزارش‌ها بیش از ۹ میلیون ۸۰۰ هزار واحد در کشور بالاتر از الگوی مصرف، آب مصرف می‌کنند، استان اصفهان با قرار گرفتن در منطقه خشک همچون برخی دیگر مناطق کشور با چالش جدی تامین آب در بخش‌های مختلف مواجه است، اما در کنار دیگر نیازها باید تامین آب آشامیدنی را مهم‌ترین نیاز این منطقه دانست. اکنون دامنه‌های بحران آب استان اصفهان که تا همین چند روز پیش به چالشی بزرگ برای کشاورزان و صنعتگران این استان تبدیل شده بود، گسترش یافته و آنچنان که بررسی‌ها نشان می‌دهد، مصرف آب شرب را نیز برای میلیون‌ها شهروند با بحران جدی رو به روکرده است. این در حالی است که‌هاشم امینی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در نشست خبری خود متوسط مصرف آب خانگی برای هر خانوار اصفهانی را ۱۱ متر مکعب در ماه اعلام کرده و می‌گوید: متوسط مصرف استاندارد ۲۰ متر مکعب در ماه است؛ این موضوع نشان دهنده اهمیت اطلاع رسانی و فرهنگ سازی وضعیت بحرانی در ارتباط با وضعیت آب شرب اصفهان است که حیرت مسئولان کشوری را از نحوه مدیریت آب و فاضلاب استان اصفهان به همراه داشته است. امینی با ذکر اینکه بر اساس سیاست وزارت نیرو هفته اول تیرماه به نام هفته صرفه‌جویی آب و برق نام گذاری شده است تا توجه آحادجامعه بر حساسیت کالای باارزش آب بیش از پیش جلب شود، تاکید می‌کند: نقش اطلاع رسانی بر مصرف بهینه آب شفاف سازی دراطلاع رسانی و تقویت حلقه‌های ارتباطی، تامین آب شرب را بدون دغدغه در استان اصفهان تسهیل کرده است.

یکپارچه سازی شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اعلام تغییر چارت سازمانی با یکپارچه سازی شرکت آب و فاضلاب شهری وروستایی در استان اصفهان از اسفندماه سال گذشته اظهار می‌کند: با یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی شاهد ایجاد جهش در خدمات‌رسانی به مردم به ویژه در مناطق مختلف روستایی هستیم. وی با اشاره به بودجه سال ۹۹ در جهت افزایش سطح کیفی خدمات به مناطق روستایی گفت: با نگاه حمایتی دولت به مناطق روستایی وتقویت زیرساخت‌های تامین آب شرب و بهداشت به بیش از هزار روستا در استان اصفهان، در راستای ممانعت از مهاجرت به شهرهااقدامات مهمی انجام شده است.

اجرا و تداوم «پویش الف- ب- ایران» در آبفای اصفهان

امینی با اشاره به اجرای «پویش الف- ب- ایران» تصریح می‌کند: با اجرایی شدن این طرح در هر هفته پروژه‌های مختلف به بهره برداری می‌رسد و امسال هم در راستای افزایش امیدبخشی در سطح جامعه اجرای این پویش ادامه خواهد داشت. وی با اظهار اینکه شیوع بیماری کرونا بر پیشرفت اجرای «پویش الف- ب- ایران» تاثیر گذاشت، می‌گوید: با توجه به این شرایط از اسفندماه گذشته هفت پروژه با اعتبار ۷۸۵ میلیارد تومان به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به پروژه اصلاح و توسعه شبکه فاضلاب شهری خیابان‌های میر، مشتاق، آبشار و کمال اسماعیل که با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان و با اعتبارات فاینانس خارجی انجام شده و همچنین احداث شبکه فاضلاب محلات پیرامونی می‌گوید: مشکل دفع فاضلاب در خیابان‌های امام خمینی(ره)، کاوه و جاده فرودگاه مرتفع شده و اصلاح و بازسازی شبکه فاضلاب در مناطق حصه و دارک به اتمام رسید.

اجرای طرح‌های آبرسانی به مناطق مجاور تصفیه خانه بابا شیخ علی

به گفته امینی، اجرای آبرسانی به شهر باغشاد و هشت روستای لنجان در مجاورت تصفیه خانه بابا شیخ علی همچنین آب رسانی کامل بهشهر باغ بهادران هم در ماه‌های آینده انجام می‌شود. وی اشاره‌ای هم به عملیاتی شدن فاز دوم و سوم توسعه شبکه فاضلاب در شهر داران کرده و می‌گوید: شهر اژیه و روستای‌هاشم آباد هم به شبکه فاضلاب مجهز خواهند شد همچنین با توجه به اهمیت موضوع آب پایدار، آب رسانی در شهرهای دهاقان و گلشن و ۱۳ روستای مجاور و روستاها در قالب آبرسانی مجتمع‌های روستایی از محل صندوق توسعه ملی، در حال پیگیری است.

طراحی و اجرای خط ۱۴۰۰ میلی متر انتقال آب از شیرخانه نجف آباد به فلمن

وی از طراحی و اجرای خط یک هزار و ۴۰۰ میلی متر انتقال آب از شیرخانه نجف آباد به فلمن به طول ۱۲. ۳ کیلومتر خبر می‌دهد و می‌گوید : مطالعات آبرسانی به فریدون‌شهر و شهرهای مجاور و مطالعات تامین آب مجتمع روستایی برزاوند در اردستان و بخش مرکزی اصفهان انجام می‌شود. امینی یکی از پروژه‌های بسیار مهم در کلان شهر اصفهان را اجرای خط آبرسانی جی شیر به بزرگمهر اعلام می‌کند و با ذکر اینکه این پروژه عظیم که بر فشار آب محلات مرکزی اصفهان موثر است با اعتبار ۱۵ میلیارد تومان در حال اجراست و در دو ماه آینده به بهره برداری می‌رسد، ادامه می‌دهد: انتقال آب رفت و برگشت منطقه قائمیه می‌تواند به افت فشار در منطقه قائمیه و شفق پایان دهد. به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، در سال گذشته ۲۳۷ کیلومتر از شبکه آب اصفهان اصلاح و بازسازی شد که امسال به ۲۴۰ کیلومتر افزایش می‌یابد.

بهره برداری از فاز اول سامانه دوم آب شرب اصفهان در سال آینده

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در خصوص پیشرفت ۳۰ درصدی سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ توضیح می‌دهد: لوله گذاری و تامین تجهیزات این طرح در حال پیگیری است و مدیریت استان در نظر دارد بخشی از سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ را از سال آینده وارد مدار کند.

اصفهان؛ پیشتاز در هوشمندسازی شبکه توزیع آب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان از استمرار هوشمندسازی شبکه توزیع آب شهرهای اصفهان، خوانسار و بادرود و خطوط آبرسانی اصفهان بزرگ که در سال گذشته با پیشرفت ۷۰ درصدی همراه بوده است، خبر می‌دهد و ادامه می‌دهد: شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در هوشمندسازی شبکه توزیع آب در کشور پیشرو است و در سال گذشته هوشمندسازی شبکه آب تودشک هم انجام شده است.

حفر و تجهیز ۱۷ حلقه چاه در سال گذشته

امینی به حفر و تجهیز ۱۷ حلقه چاه در روستاهای استان اصفهان در سال گذشته اشاره‌ای داشت و تصریح می‌کند: استان اصفهان درجهت کاهش آب بدون درآمد اقدامات مهم و اصلاحی انجام داده است و در کشور پیشتاز کاهش پرت و آب بدون درآمد هستیم. وی با بیان اینکه ۵۱۰ هزار سم پاشی در شبکه‌های فاضلاب انجام خواهد شد، گفت: تصفیه خانه‌های فاضلاب سمیرم، ورزنه، اردستان،قهدریجان و تصفیه خانه‌های شمال و جنوب و شرق اصفهان ارتقا و توسعه یافته است.

دولت الکترونیک در خدمت مشترکین آبفای اصفهان

امینی مهم ترین بخش خدمات مشترکین را عدم مراجعه حضوری به شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان می‌داند و یکپارچه سازی نرم افزارها و سامانه‌های ۱۵۲۲ و ۱۵۲۳ را برای ارائه خدمات به مشترکین در نظر گرفته و ادامه می‌دهد: افزایش درگاه‌های دفاترپیشخوان به ۱۱۰ دفتر در سطح استان اصفهان رسیده و در سال گذشته با حذف قبوض کاغذی و ایجاد سامانه پیامکی اعلام قبوض درجهت حفظ محیط زیست و توسعه دولت الکترونیک تلاش شایانی شده است.

خدمت رسانی نیروهای آبفا در ایام قرنطینه جهت تامین نیاز آب شرب و بهداشت

مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان، شیوع بیماری کرونا را در افزایش مصرف آب شرب و بهداشت موثر می‌داند و اظهار می‌دارد: در ایام شیوع کرونا نیروهای انسانی در تمام اداره‌های آبفای استان اصفهان مشغول به کار بودند و مانع از بروز افت فشار آب در اسفند و فروردین ماه شدند و با شروع فصل گرم و شیوع بیماری کرونا مصرف آب شرب با افزایش ۴۰ درصدی همراه شده است که با توجه به محدودیت منابع آبی و تاسیسات آبرسانی از زاینده رود لازم است شهروندان با پایبندی به مسئولیت اجتماعی و مصرف بهینه آب در حفظ این کالای باارزش بکوشند.

تاسیس واحد تولیدی آب ژاول در ۴۸ ساعت

وی در خصوص ضرورت تامین نیاز به مواد ضدعفونی کننده استان در اواخر اسفندماه بیان می‌کند: در مدت دو شبانه روز واحد تولید آب ژاول برای تامین نیاز شهروندان به مواد ضدعفونی کننده توسط شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان دایر شد و روزانه هفت هزار لیترآب ژاول با خلوص یک درصد تولید و عرضه شد. به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، در سال گذشته ۲۳۷ کیلومتر از شبکه آب اصفهان اصلاح و بازسازی شد که امسال به ۲۴۰ کیلومتر افزایش می‌یابد.

تاکید بر فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در تمام روزهای سال

وی فعالیت‌های شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان را در راستای فرهنگ سازی مصرف بهینه آب به هفته اول تیرماه محدود نکرد و تاکیدکرد: هر روز با انجام برنامه‌های متعدد فرهنگی و با همکاری رسانه‌ها در جهت صرفه جویی و بهینه مصرف کردن کالای باارزش آب اقدام می‌کنیم.

بازچرخانی آب خاکستری در ساختمان‌های مسکونی در دستور کار است

مدیر عامل شرکت آبفای استان اصفهان در مورد توسعه و بهینه سازی آب شرب و روستایی در جهت تصفیه و بازچرخانی آب خاکستری می گوید: در شرایط موجود توسعه بازچرخانی آب خاکستری در ساختمان‌های مسکونی بیش از چهارطبقه در برنامه‌های ما قرار دارد که تاکنون به جز موارد معدودی اقدام جدی در این مورد صورت نگرفته و در آینده نزدیک در جلسه‌ای با معاونت عمرانی استانداری و حضورشهرداری، سازمان نظام مهندسی ساختمان، مرکز بهداشت و سازمان محیط زیست نسبت به نحوه اجرای این آیین نامه تصمیم گیری می‌شود.

رتبه اول ارتباط با صنعت

امینی با اعلام اینکه آبفای استان اصفهان در صنعت پژوهش و تحقیقات جایگاه ویژه دارد و توانسته رتبه اول ارتباط با صنعت را کسب کند می‌گوید: تاکنون دو هم نت در دانشگاه صنعتی با همکاری کانون ملی نخبگان استان برگزار شد همچنین اولین واحد تله متری فاضلاب در کشور با همکاری دانشگاه صنعتی افتتاح شد که در کیفیت آب استان تاثیر بسزایی داشته است.

کیفیت آب هیچ مشکلی ندارد

فهیمه امیری، مدیر پایش کیفی شرکت آبفای استان اصفهان در ادامه این جلسه با اشاره به کیفیت آب شرب اصفهان می‌گوید: با توجه به وجود بیش از ۲۱ آزمایشگاه تعیین میکروب آب در استان می‌توان باور داشت که آب شرب مردم تا کنون هیچ مشکلی نداشته و مورد تایید اداره بهداشت استان نیز قرار دارد و به صورت روزانه دو هزار کلر سنجی در سطح استان انجام می‌شود و علاوه بر ۲۱ آزمایشگاه میکروبی ، یک آزمایشگاه سیار همچنین یک آزمایشگاه بیولوژی در استان اصفهان وجود دارد که می‌تواند این اطمینان خاطر را درکیفیت تامین سلامت آب شرب مصرفی مردم در سطح استان ایجاد کند. وی اذعان داشت: در بخش پالایش آب وارد مباحث بیولوژیکی و دیگر مباحث تخصصی شده ایم و سعی بر این است تا کیفیت تامین آب شرب در تمامی مراحل سنجیده و تحویل مشترکین شود. مدیر پایش کیفی آب شرکت آبفای استان اصفهان با اشاره به طعم و کیفیت آب شرب اظهار می‌دارد: در مواردی محدود به دلیل تامین آب شرب مورد نیاز مردم مجبور شدیم که چاه‌های مورد تایید در مدار مصرف قرار بگیرند و این مسئله باعث شد تا طعم آب کمی دچار تغییرشود. البته این تغییر طعم، ناشی از تغییر کیفیت آب نیست و تنها در ذائقه مشترکین تاثیر دارد. امیری با تاکید بر اینکه کیفیت آب شرب اصفهان توسط نیروهای متعهد و دلسوز این شرکت به صورت شبانه روزی پایش می‌شود تاهیچ دغدغه خاطری برای تامین و مصرف آب شرب مورد نیاز مردم ایجاد نشود، به سخنان خود پایان داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *