پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

افت شدید تولید لوازم خانگی در ۳ سال گذشته

گرچه صنعت لوازم خانگی ایران را می‌توان یکی از صنایع مهم و اصلی کشور دانست اما بررسی آمارها نشان می‌دهد که طی ۳ سال گذشته نمودار تولید لوازم خانگی در کشور، روند نزولی به خود گرفته است. آمار تولید لوازم خانگی نشان می‌دهد که در بخش‌های تولید تلویزیون، ماشین لباسشویی و یخچال فریزر شرایط خوبی را سپری نکرده‌ایم.آرمان خالقی؛ قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در این‌باره می‌گوید : کاهش تولید لوازم خانگی در کشور به چند عامل مهم ارتباط دارد. اول آنکه کاهش تقاضای کلی در بازار تاثیر مستقیم در این‌باره داشته است. مردم دیگر به شدت گذشته به دنبال خرید لوازم خانگی نیستند چرا که تا حد زیادی تنش‌ها در این بازار به پایان رسیده است و هیجانی برای خرید وجود ندارد.

وی می‌افزاید : موضوع دوم ارتباط رشد تولید و صادرات کالا است. صنعت لوازم خانگی ایران در بخشی از صادرات که مربوط به لوازم خانگی بود نیز دچار مشکلات شدیدی شده است. مشکلات به وجود آمده در مبحث اقتصاد کلان دلیل اصلی کاهش و یا قطع صادرات لوازم خانگی در این حوزه است.

آرمان خالقی ادامه می‌دهد : موضوع مهمتر مشکلات به وجود آمده در تامین قطعات است. چه در زمینه تولید قطعه توسط قطعه‌سازان داخلی و چه قطعات وارداتی، مشکلات زیادی بر سر راه تولید قرار گرفته که نقش تحریم‌ها در آن پر رنگ است.قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران می‌گوید: نگاهی به کل صنعت کشور نشان می‌دهد که نه تنها صنعت لوازم خانگی بلکه کلیه صنایع کشور از جمله خودرو نیز با این مشکل مواجه هستند چرا که شرایط و بسترهای لازم برای تولید بیشتر وجو نداشت.وی در پایان می‌افزاید: البته در این شرایط، کاهش قدرت خرید مردم را هم نباید نادیده گرفت. قدرت خرید مردم به دلیل افزایش قیمت‌ها به شدت کاهش یافته و از همین‌رو مردم مانند گذشته علاقه زیادی به خرید و نوسازی لوازم خانگی خود ندارند. در حال حاضر خرید لوازم خانگی در شرایطی صورت می‌گیرید که خانواده جدیدی تشکیل شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *