پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

 بومی‌سازی ۸۰ درصد قطعات و تجهیزات  در ذوب‌آهن اصفهان

در برهه‌های مختلف زمانی در طول چهل سال گذشته کشور و بر اساس شرایط سیاسی، مراودات بین‌المللی و نیازهای داخلی، همواره مبحث بومی‌سازی به عناوین مختلف در موضوعات و تخصص‌های گوناگون تکرار و روی آن تاکید و متعاقبا فراموش شده است.بومی‌سازی در صنایع، حقیقتا فرآیندی است که نیاز به نقشه راه دارد و غایت آن استفاده بهینه از همکاری‌های بین‌المللی و ایجاد امکان تولید محصول و تکنولوژی‌های مربوط به آن به اشکال مختلف در داخل است.  از سویی دیگر، بخش مهمی از فرآیند بومی‌سازی، ایجاد فرهنگ صحیح و عمیق در مدیران تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر است تا با قبول توانمندی‌های واقعی داخلی در حوزه‌های مختلف، با ایجاد مسیر درست برای آنها و چراغ راه،‌ در ریسک‌های احتمالی شریک شوند و‌ امکان توسعه توانمندی‌های داخلی را فراهم آورند. ذوب آهن نیز همچون بسیاری دیگر از صنایع کشور، امروزه با موضوع بومی‌سازی دست و پنجه نرم می‌کند؛ اما فرق بسیار مهم این صنعت با دیگر صنایع؛‌ اهمیت صنعت  ذوب آهن  به‌عنوان یک صنعت مادر و استراتژیک است که لزوم توجه دوچندان به آن را بیش از پیش نمایان می‌سازد. نیاز این صنعت به برخی از مواد اولیه  از جمله سنگ آهن از آن جمله مواردی است که مورد توجه واقع می‌گردد .

در همین راستا منصور یزدی‌زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه ذوب آهن اصفهان ۸۰ درصد قطعات و تجهیزات خود را بومی‌سازی کرده است می‌گوید  : می‌توان با برگزاری نمایشگاه‌های مختلف در کشور از جایگاه تولید‌کننده محصول ، به صادر‌کننده تکنولوژی و تجهیزات فولاد ارتقا پیدا کرد.

یزدی‌زاده با افتخار از اینکه اصفهان عمده فولاد کشور را تولید می‌کند و به یک استان استراتژیک در حوزه فولاد تبدیل شده است اظهار می‌دارد : برنامه‌های توسعه ذوب آهن با جدیت در حال اجرا است .

دکترسیف‌الله امیری مدیر‌کل معاونت معدن وزارت صمت در خصوص صادرات سنگ آهن و مشکلاتی که برای ذوب‌آهن ایجاد گردیده می‌گوید : با ممنوع کردن صادرات توسط تولید‌کنندگان دولتی و با برنامه‌ریزی انجام شده ، مشکل واحدهای تولیدی رفع می‌گردد و طبق دستور معاون اول رئیس جمهور اولویت ما در ابتدا تامین نیاز داخل است زیرا برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ نیاز به ۱۵۰ میلیون تن سنگ آهن می‌باشد که اگر این موضوع ساماندهی نگردد ، تا ۱۰ سال آینده ، ایران وارد کننده سنگ آهن خواهند شد .

قابل ذکر است دکتر سیف‌اله امیری مدیرکل معاونت معدنی وزارت صمت، دکتر موفق رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت اصفهان و جمعی از مسئولین صنعت فولاد کشور در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی‌، فولاد و ریخته‌گری که با هدف آشنایی با محصولات و مشکلات صنایع بود از غرفه ذوب آهن‌ اصفهان بازدید و با نیازها و دستاوردهای این شرکت در حوزه بومی‌سازی آشنا شدند. این مسئولین همچنین انواع ریل تولید‌شده در ذوب‌آهن اصفهان از جمله ریل UIC60 ، ریل U33 ، ریل UIC54 و ریل S49 را مشاهده نمودند و با توضیحات کارشناس این شرکت در جریان شیوه تولید و کیفیت این محصول قرار گرفتند .شرکت مهندسی و پویش‌ساخت ذوب‌آهن اصفهان نیز با حضور در این نمایشگاه دستاوردهای خود را در زمینه‌های مختلف در معرض دید بازدید‌کنندگان قرار داده است.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *