پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

رفع بحران کمبود برق با انرژی خورشیدی

«از اینکه از ظرفیت انرژی‌های تجدید پذیر استفاده خوبی شده و با توجه به شرایط اقلیمی کشورمان، از انرژی خورشیدی بهره کافی برده شود، خوب است. به گزارش اصفهان صنعت، نیروگاه خورشیدی انرژی پاک و بدون آب است.این خوب است که در نیروگاه‌های خورشیدی از کیلووات به مگاوات آمده ایم. این کار بزرگی است که امروز نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی افتتاح می‌کنیم. این موضوع برای ما بسیار مهم است. باید با توسعه تکنولوژی به سمتی برویم که هر کسی پشت بام خودش را تبدیل به نیروگاه خورشیدی کند و مازاد را به دولت بفروشد. ما برای آینده باید به این سمت حرکت کنیم.»این‌ها بخشی از سخنان حسن روحانی رییس جمهور در تشویق مردم به استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی است. صحبت‌هایی که روحانی در آیین افتتاح بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو که در قالب پویش الف – ب و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، مطرح شد.بحث استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی این روزها جدی‌تر از همیشه مطرح شده است. رییس جمهور پیشنهاد داده تا مردم پشت بام‌های خود را تبدیل به نیروگاه خورشیدی کنند.

استفاده از منابع تجدیدپذیر از جمله خورشید برای تولید انرژی راهکار رهایی از نگرانی پایان منابع انرژی فسیلی و تخریب‌های زیست محیطی است؛ اما توسعه این انرژی‌ها به سرمایه گذاری و حمایت‌های تشویقی زیادی نیاز دارد.در تابستانی چنین گرم که روزانه بیش از ۱۰ ساعت بارقه‌های خورشید روزمان را روشن و سرمان را گرم می‌کنند؛ شاید اولین سوال این باشد که آیا این بارقه‌ها فقط به کار رساندن میوه‌های تابستانی می‌آیند یا فواید دیگری برای این بیکرانه روشن می‌توان اندیشید؟انرژی خورشیدی و دیگر منابع انرژی‌های تجدیدشونده این روزها به منبعی قابل توجه برای تامین انرژی تبدیل شده و چرخ صنعت، کشاورزی و اقتصادهای بزرگ دنیا را می‌چرخاند. در صورتی که تنها ۱درصد کل مساحت کشور با کارآمدی ۱۰ درصد به انرژی خورشیدی اختصاص داده شود؛ حدود ۹ میلیون مگاوات ساعت روزانه انرژی به دست می‌آید. با وجود این، دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی‌‌های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید و عرضه کلی انرژی در کشور معتقد است: در سبد کلی انرژی هنوز تجدیدپذیرها سهم نمایانی ندارند سیروس وطنخواه سال ۹۶ گفته بود: ظرفیت برق تولیدی کشور حدود ۷۰ هزار مگاوات (هر مگاوات یک میلیون وات) نیروگاهی است و کل ظرفیت نصب شده تجدیدپذیرها به ۳۵۰ مگاوات نمی رسد.

نیروگاه‌های خورشیدی مرقون به صرفه

پیش از این کارشناسان حوزه انرژی بارها این هشدار را داده بودند که روند رو به رشد فعلی مصرف انرژی در ایران، زنگ خطری جدی برای سیاست گزاران انرژی کشور می‌باشد و عدم اصلاح
کاستی‌ها، باعث حذف صادرات نفت خام و فرآورده‌ها که اساسی ترین تامین کننده بودجه ایران است، خواهد شد. در همین رابطه تحقیقی صورت گرفت تا به این سوال پاسخ داده شود که آیا استفاده از انرژی‌های نو در تأمین انرژی در مصارف خانگی دارای توجیه اقتصادی و قابل رقابت با منابع موجود در تأمین انرژی می‌باشد. آنچه در این تحقیق بیشتر مدنظر است، بررسی دقیق‌تر انرژی خورشیدی با توجه به اهمیت و تجارب گذشته در آن مورد می‌باشد و از جهات مختلف از قبیل پتانسیل‌سنجی، تکنولوژی، روند توسعه و.. قابل بررسی است.وجود انرژی‌های ارزان در کشور به عنوان پتانسیل‌هایی که می‌تواند در بخش‌های مختلف خانگی ، صنعتی جایگزین مناسبی برای سایر انرژی‌های گران شود فقط نکته قابل تامل در این است که چرا تا کنون مدیریتی برای اجرای چنین طرح‌هایی به کندی پیش می‌رود، چراکه کشور با توجه به مرقون به صرفه نبودن تولید انرژی برق نیازمند چنین طرح‌های اجرایی است. نباید از انژی‌های ارزان به راحتی گذر کرد .در این میان، انرژی خورشیدی تمامی مولفه‌های مورد نظر کارشناسان را داشته و تحقیقات بسیاری استفاده بهینه از آن به عمل آمده است. همچنین توجیه اقتصادی استفاده از سیستم‌های خورشیدی خانگی بررسی شد. بر اساس نتایج به دست آمده سیستم‌های انرژی خورشیدی مقرون به صرفه‌اند و نیروگاه‌های خورشیدی در مقایسه با نیروگاه‌های با سوخت فسیلی در تأمین برق مصارف خانگی قابل رقابت هستند. زیرا ارزش حال خالص یک نیروگاه برق خورشیدی بیشتر از یک نیروگاه سیکل ترکیبی می‌باشد.شناخت ناکافی از فناوری‌های موجود برای استفاده از انرژی خورشیدی و لزوم آموزش این موارد از دیگر دلایل است حمایت بیشتر و هدفمند از تولید یا استفاده از فناوری‌های مبتنی بر انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند گام مثبتی باشد. در همین راستا؛ ‌برنامه کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت کشور در این خصوص و حمایت‌ها از بخش‌ها و ساز و کار آن باید مشخص شود.استمرار سیاست‌های تشویقی و حمایت بیشتر از بخش خصوصی برای احداث این نیروگاه‌ها، حل مشکل تامین منابع خرید برق، تلاش برای جذب سرمایه گذاران خارجی بیشتر به ویژه با توجه به موقعیت مناسب کشور برای صادرات برق به کشورهای همسایه، تسریع در توسعه تولید صفحات خورشیدی متناسب با موقعیت کشور، ورود برق تولیدی به مدار و از همه مهم تر اطلاع رسانی درست و مفید برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی در این بخش تنها بخشی از اقداماتی است که باید برای استفاده بیشتر از انرژی خورشیدی انجام دهیم.

استارت نیروگاه‌های خورشیدی در قم و امید به آینده

علیرضا‌هاشمی، مدیر انجمن برق و الکترونیک استان قم در این باره می گوید: هم اکنون بیش از یک مگاوات تولید برق در قم توسط این نیروگاه‌ها با ظرفیت‌های بین پنج تا ۱۰۰ کیلووات صورت می‌گیرد، نیروگاه‌های کوچک هزینه تولید برق خورشیدی را کاهش دادند و بازگشت سرمایه این نیروگاه‌ها کمتر از چهار سال است.نیروگاه‌های کوچک برق خورشیدی شبکه‌های انتقال برق پیرامون خود را تقویت می‌کنند و این نیروگاه‌ها، تلفات انرژی ندارند و از پدافند غیرعامل بالایی برخوردار هستند، نیروگاه‌های کوچک برق خورشیدی اشتغال زایی بالایی دارند و باید احداث این نیروگاه‌ها را تشویق کنیم، استان قم از محیط خوبی برای احداث نیروگاه‌های کوچک برق خورشیدی برخوردار است.سه سال پیش یک نیروگاه کوچک برق خورشیدی ۵ کیلوواتی با ۲۰ میلیون تومان قابل احداث بود، اما اکنون این رقم به ۶۰ میلیون تومان افزایش یافته است. قیمت فروش هر کیلووات برق توسط دولت به مردم ۵۰ تومان است، در حالی که دولت هر کیلووات برق خورشیدی را از سرمایه گذاران به قیمت هزار و ۵۰ تومان خریداری می‌کند.احداث نیروگاه‌های کوچک برق خورشیدی، موجب توزیع سرمایه در کشور می‌شود. هر کسی با هر سرمایه‌ای می‌تواند وارد عرصه ایجاد این نیروگاه‌ها شود، محدودیت در این زمینه وجود ندارد، احداث این نیروگاه‌های کوچک برق خورشیدی موجب کاهش کمبود برق در کشور می‌شود.تعداد زیادی مشترک برق در شهر قم وجود دارد و با تشویق این مشترکین به احداث نیروگاه‌های کوچک برق خورشیدی می‌توان حجم چشمگیری برق را در داخل شهر تولید کرد، باید در این راستا تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان در داخل شهر قم برای احداث نیروگاه‌های کوچک برق خورشیدی پرداخت شود.

شهرداری اصفهان؛ پیشگام در بهره‌گیری از انرژی خورشیدی

حسین امیری، معاون خدمات شهری شهردار اصفهان در این باره می گوید:شهرداری اصفهان با احداث ۲۷ نیروگاه خورشیدی با ظرفیت اسمی بیش از ۲۲۵ کیلو وات یکی از کلانشهرهای پیشرو در این زمینه است.شهرداری اصفهان یکی از بزرگترین مصرف‌کننده‌های انرژی الکتریکی در استان اصفهان است که با حدود ۱۳۰۰ اشتراک برق در سطح مناطق و سازمان‌های خود سالانه در حدود ۹۰ هزار مگاوات ساعت برق با هزینه‌ای بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان صرف ارائه خدمات به شهروندان می‌کند.این میزان انرژی صرف تأمین روشنایی بیش از ۳۵۰ پارک شهری و محلی، ۲۸۰ سیستم آبرسانی فضای سبز، ۳۸۰ آبنما، ۱۵۰ پروژه شاخص نورپردازی شهری، بیش از ۳۵۰ سرویس بهداشتی عمومی و ۲۶۹ ساختمان اداری شهر می‌شود.با توجه به لزوم سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی منسجم و اجرای اقدامات مؤثر در راستای بهینه‌سازی مصرف انرژی همگام با شهروندان همچنین همسویی با اهداف اقتصاد مقاومتی و دستورالعمل‌های وزارت نیرو در این خصوص، تدوین فرآیند جدید تخصصی و ایجاد بستر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جهت رصد و شفاف‌سازی بهنگام مصارف انرژی انجام‌شده است.همزمان با آموزش دقیق مفاهیم بنیادی مدیریت مصرف انرژی به تمام پرسنل ذی‌ربط (اداری، بازرسی، فنی و…) نسبت به اولویت‌بندی و اجرای عملیاتی همچون اصلاح تعرفه خرید انرژی، تناسب دیماند قراردادی و مصرفی، افزایش بهره‌وری در نگهداری تأسیسات و تجهیزات شهری، بررسی جنبه حقوقی و مالکیتی اشتراکات، استفاده از فناوری‌های نوین در بهینه‌سازی نقاط پرمصرف و انتشار تراز انرژی مصرفی برای اولین‌بار اقدام شده است.  نتیجه این اقدامات منجر به کاهش قیمت تمام‌شده بهای برق مصرفی در ارائه خدمات به شهروندان و ایجاد روند مثبت رقابتی بین مناطق در کاهش هزینه‌ها و در حقیقت اداره ارزان شهر با کیفیت مطلوب در این بخش بوده است.امروزه اهمیت بهره‌گیری از انرژی‌های تجدید پذیر به ویژه انرژی خورشیدی از موضوعات فراگیر و قابل‌توجه نهادها و شرکت‌های بزرگ تولیدی و خدماتی است.نیروگاه مرکز همایش‌های بین‌المللی با ظرفیت ۱۰۰ کیلووات هم اکنون به شبکه توزیع سراسری متصل است و در این میان نیروگاه ساختمان معاونت خدمات شهری منطقه هشت با ظرفیت مناسب این ساختمان را به ساختمان انرژی صفر تبدیل کرده است.اهمیت برنامه‌ریزی در این خصوص را می‌توان در مصوبه شورای اسلامی شهر اصفهان در لایحه شهر خورشیدی دانست که در سال ۹۷ به تصویب این شورا رسید که در این لایحه کلیه تمهیدات لازم در خصوص به کارگیری، پشتیبانی و فرهنگ سازی استفاده از انرژی خورشیدی پیش بینی شده است.در سال جاری شهرداری اصفهان برنده جایزه ملی انرژی در بخش بهره‌گیری از انرژی خورشیدی شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *