پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

ساخت دستگاه سنگ‌زنی غلطک‌های کنگره کارتن در ایران

 تاریخچه و سابقه جعبه‌سازی و کارتن‌سازی به تاریخچه و سیر تکاملی ساخت و تولید کاغذ بر می‌گردد. محصولات چوبی که از درخت به دست می‌آید از دیرباز در اختیار و استفاده بشر بوده است اما آنچه امروز به عنوان صنعت دستگاه کارتن‌سازی و جعبه‌سازی از آن نام برده می‌شود، رسما بعد از اختراع کاغذ بوده است که اولین‌بار در چین تولید گردید و رویه ساخت و تولید آن وارد کشور ایران نیز شد. البته نا‌گفته نماند که اولین‌بار در سه هزار سال قبل از میلاد مسیح، مصریان قدیم که در آن زمان یکی از مراکز مهم بشری محسوب می‌شدند، برای نوشتن از پاپیروس استفاده می‌کردند. دستگاه کاغذ‌سازی رسمی می‌شود و اولین کارخانه کاغذ‌سازی در قرن ۶ تاسیس گردید و کم‌کم رسمیت بیشتری پیدا کرد و نیاز انسان به کاغذ را افزایش داد. در اروپا نیز اولین کارخانه کاغذ‌سازی در کشور اسپانیا تاسیس شد. اسپانیایی‌ها برای تولید خمیر از آسیاب‌های آبی استفاده نمودند و کم کم توری سیمی جایگزین توری‌های بامبو که بوسیله چینی‌ها بکار می‌رفت، گردید. با فراگیر‌شدن این صنعت هنری در فرانسه و هند در کشورهای دیگر نیز وارد گردید. اولین کارخانه کاغذ‌سازی در ایران نیز در کهریزک در سال ۱۳۲۸ به وجود آمد که در آن از کاغذ‌های باطله برای تولید کاغذ و مقوا استفاده می‌گردید، به همین ترتیب کارخانه‌های دیگری در دیگر نقاط ایران تاسیس شد و کاغذ به مرحله تولید رسید. می‌توان کارخانه دستگاه کاغذ‌سازی واقع در در «هفت تپه خوزستان» را به عنوان اولین کارخانه مدرن ایران در سال ۱۳۴۹ نام برد که برای تولید کاغذ‌های تحریر از تفاله نیشکر استفاده می‌نموند. سپس با استفاده از خمیرهای وارداتی و خمیرهای داخلی مورد استفاده در کارخانه چوب و کاغذ ایران، کاغذهای مقوایی جهت بسته بندی و کارتن‌سازی استفاده گردید.

حال با توجه به تاریخچه کارتن‌سازی در ایران و با توجه به تحریم‌ها که شاید به دید خیلی از تولیدکنندگان، و صاحبان صنایع، سنگی جلوی پایشان است، یک تیم مهندسی موفق به ساخت دستگاه سنگ‌زنی غلطک‌های کنگره مورد استفاده در صنعت کارتن‌سازی شدند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ علی ظریف ابن کاظم، سرپرست تیم مهندسی یاد شده با بیان اینکه ساخت این دستگاه در انحصار سه شرکت بین‌المللی است، گفت:کارتن‌سازی صنعتی است که سایر صنایع به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم با آن سر و‌کار دارند و تولید‌کنندگان آن به دو دسته تولید‌کنندگان مواد اولیه (ورق کارتن) ‌و صنایع تبدیلی (که پس از برش کارتن و چاپ طرح آن را به شکل دلخواه در می‌آورند) تقسیم می‌شوند.وی به کاغذ زیکزاکی شکل کارتن‌ها اشاره کرد که بین لایه رویی و زیرین آن قرار دارد و گفت:‌ این ورق با عبور از بین دو غلطک که به آن «غلطک کنگره» اطلاق می‌شود، شکل می‌گیرد.ظریف با بیان اینکه‌غلطک‌های کنگره بسته به جنس و کیفیت‌شان، پس از یک تا چهار سال استفاده نیاز به تعویض یا نوسازی دارند، یادآور شد: غلطک‌های کنگره با کیفیت متوسط به بالا تا چند سال پیش از شرکت بی. اچ. اس (BHS) آلمان وارد می‌شدند که با نرخ امروز دلار بیش از ۱٫۵ میلیارد تومان قیمت دارند، اما این روزها عمده این غلطک‌ها از چین وارد می شوند که قیمت‌های پایین‌تری دارند؛ با این حال ترجیح تولیدکنندگان کارتن بر نوسازی غلطک‌هاست.

این تولیدکننده تیغه‌های برشی صنایع ادامه داد: خدمات نوسازی غلطک‌های کنگره توسط دستگاه سنگ‌زنی مخصوص انجام می‌شود که سازندگان این دستگاه در جهان سه شرکت آلمانی، چینی و شرکت چند‌ملیتی آمریکایی- کانادایی- آلمانی «والدریش» هستند.وی یادآوری‌کرد:‌امروز به دلیل موضوع تحریم‌ها، شرکت والدریش دستگاه یاد شده را به ایران نمی‌فروشد و دستگاه مشابه آلمانی بدون در نظر گرفتن هزینه‌های حمل، نصب و آموزش حدود دو میلیون یورو قیمت دارد.ظریف با اشاره به تلاش تیمی چهار نفره از مهندسان و متخصصان کشورمان برای ساخت دستگاهی مشابه به منظور ارائه خدمات نوسازی غلطک‌های کنگره، خاطرنشان‌کرد:‌پس از دو سال تلاش و سه بار ساخت ناموفق این دستگاه، با صرف هزینه ۲٫۵ میلیارد تومانی، دستگاه سنگ‌زنی غلطک‌های کنگره در ایران ساخته شد.ارائه دهده خدمات نوسازی غلطک‌های کنگره اظهار داشت:‌این دستگاه در مقایسه با نمونه‌های مشابه خارجی خود، قابلیت‌های منحصر به‌فردی دارد که از آن جمله به صفر رسیدن خطا در آن و استفاده از روکش تنگستن به جای روکش کروم است که با استفاده از روکش تنگستن در نمونه ایرانی، کارکرد و عمر دستگاه به بیش از دو برابر افزایش خواهد یافت.ظریف با بیان اینکه حضور در بازار بزرگ عراق را در برنامه داریم، بیان داشت: دستیابی به خدمات دستگاه سنگ‌زنی غلطک‌های کنگره در کشوری همچون ایتالیا برای شرکت‌های کارتن ساز ایرانی دستکم ۶۰۰ میلیون تومان هزینه داشته و شاید تا چهار ماه زمان ببرد، ضمن اینکه گاهی اوقات با ایراداتی همراه است. خدمات دستگاه سنگ‌زنی غلطک‌های کنگره دستگاه ایرانی با کمتر از ۸۰ میلیون تومان هزینه و در مدت زمانی حدود سه هفته ارائه می‌شود و در صورت بروز ایراد در کار، شرکت‌ها می‌توانند از خدمات پس از فروش بهره‌مند شوند.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *