پیشنهاد : اپلیکیشن اصفهان صنعت را دانلود و بر روی گوشی های موبایل خود نصب نمایید ...
0
03136288464

لبخند پسته، به کشاورزان اصفهانی

«پسته» در سال گذشته صدرنشین خشکبار در ایران بود. کاهش تولید و افزایش صادرات، این میوه را به یکی از دست نیافتنی‌ترین کالاها در کشور تبدیل کرد تا مردمی که در دنیا به عنوان یکی از قطب‌های تولید پسته شناخته می‌شوند برای مراسم سنتی عید خود پسته را تحریم کنند و عطای آن را به قیمت نجومی‌اش ببخشند. امسال اما به نظر می‌رسد بارش‌ها و تعادل دما موجب شده تا بخت، یار کشاورزان و تولیدکنندگان پسته باشد و محصول برداشت شده امسال در کشور به بیش از ۲۵۰ هزار تن برسد در حالی که سال گذشته تنها ۷۵ هزار تن پسته از باغات کشور برداشت شده بود. اصفهان هم به عنوان یکی از قطب‌های تولید پسته امسال سال خوبی را خواهد داشت. بر اساس اعلام مسئولان سازمان جهاد کشاورزی، تولید پسته امسال افزایش ۹۰ درصدی داشته است و از وسعت حدود پنج هزار و ۸۳۰ هکتاری باغ‌های بارور پسته استان اصفهان، چیزی در حدود سه هزار و ۴۵۰ تن پسته برداشت خواهد شد. رشد باغ‌های پسته طی ده سال اخیر به عنوان یک الگوی کشت کم آب بر در استان همواره افزایش داشته است؛ اما سال گذشته اوضاع بر وفق مراد نبود و بسیاری از باغداران محصول خود را به دلیل بارش‌های بی موقع و سرمای ناگهانی از دست دادند. گویا امسال محصول دهی باغات خوب بوده؛ اما سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا این میزان تولید، قیمت پسته را پایین خواهد آورد و آیا بار دیگر پسته به سبد خرید مردم راه خواهد یافت و یا در بر همان پاشنه گرانی خواهد چرخید و به جای عرضه داخلی، صادرات دور بیشتری می‌گیرد؟

امسال قرار است پسته در بورس عرضه شود،تجربه‌ای که برای زعفران موفقیت آمیز بود و قرار است دلال بازی در بازار پسته را هم از سر راه بردارد، هر چند فعالان بازار نگران تصمیمات خرق الساعه دولتی‌ها هستند؛ اما می گویند اگر دولت با بخشنامه‌های متعدد و تصمیمات یکباره در زمینه صادرات اخلال ایجاد نکند، پیش بینی می‌شود که صادرات رونق چشمگیری در مدت مشـابـه سـال قبل داشته باشد. کارشناسان انتظار دارند با رشد برداشت‌ها، عرضه در بورس هم بیشتر شود و البته بالا و پایین شـدن قیمت‌ها هـم کاهـش داشته باشد و خریدها واقعی شود؛ اما از سوی دیگر نگرانی تامین نشدن نیازهای داخلی بازار هم وجود دارد. کارشناسان و فعالان بازار خشکبار می گویند با ورود محصولات تازه بیست تا سی درصد از قیمت پسته کاهش خواهد داشت ضمن اینکه افزایش عرضه، حباب و نوسان کاذب قیمت را از بین برده است.

به عنوان مثال، قیمت پسته نوبرانه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۵ درصد کاهش یافته است. هر چند برای سایر خشکبار این گونه نیست چرا که محصول بادام به دلیل سرما زدگی در اوایل سال با کاهش تولید شدید مواجه است و به دلیل محدودیت‌های صادراتی فعلا بادام هندی هم وارد کشور نمی‌شود. این موضوع موجب گرانی این دو قلم خشکبار خواهد شد و البته اقبال عمومی به پسته را هم افزایش خواهد داد؛ اما در نهایت بازار پسته با افزایش تولید روزهای آرامی را در پیش خواهد داشت؛ اتفاقی که می‌تواند بار دیگر پسته را میهمان خندان دورهمی های  ایرانی‌ها کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *